| Cristina.remember.the.timeee a întrebat:

Am si eu 2 intrebari...

1.Imi puteti spune si mie, va rog frumos niste argumente contra muzicii clasice?

2. Ce inseamna muzica hip`hop si care sunt avantajele ei?

Multumesc.kiss

8 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

In opinia mea, muzica clasica e net superioara porcariilor pe care le asculta "tinerii din ziua de azi" oh go on... nu ca nu as face si eu parte din aceasta generatie, dar imi place acest gen de muzica, ma calmeaza; ascultand-o imi gasesc linistea interioara; ma concentrez mult mai bine dupa ce ascult cateva melodii de Beethoven, Strauss, Mozart, Haydn...
In plus, s-a demonstrat ca pana si plantele sau animalele iubesc instinctiv aceasta muzica. S-au facut numeroase experimente in cadrul carora aceste fiinte necuvantatoare au trait o perioada intr-un mediu in care se emiteau ritmuri clasice, iar rezultatul a fost dezvoltarea lor mai rapida, armonioasa, sanatoasa... Ca o consecinta, multe ferme au adoptat acest stil de a obtine efecte maxime cu eforturi minime, iar rezultatele sunt imbucuratoare... Fermele "muzicale" au recolte sanatoase iar productivitatea este mult mai mare.
In concluzie, muzica clasica e o muzica pentru suflet; nu o asculti la petreceri, pentru ca nu se potriveste, insa nu incerca sa gasesti argumente impotriva ei, pentru ca nu prea cred ca ai cum...

mira
| mira a răspuns:

Ce fel de intrebare este asta? Muzica clasica este o aspiratie a oricarui om cult cu adevarat. El face eforturi sa se autoeduce pentru a beneficia din plin de ceea ce ofera aceasta muzica profunda, armonioasa, bogata in sensuri si generatoare de trairi inalte si complexe.

| Emeraude a răspuns:

Hai sa-ti zic o chestie: nu cred (sigur! "cred" e fictiv) ca exista argumente contra muzicii clasice.Chiar daca respir rock/metal/indie, muzica clasica nu mi-a displacut niciodata, ba din contra, am indragit-o poate chiar la fel de mult cum indragesc si celelalte genuri. Totul a pornit de la muzica asta...crezi ca mai intai a fost rap-ul sau clubbing-ul? Nici vorba. Evolutia muzicii a pornit de la Mozart, de la Beethoven, Strauss si multi altii care au pus bazele melodicitatii. Sper din suflet ca nu va veni vreunu' care sa spuna ceva gen "muzica clasica e plictisitoare", o inteleg doar cei care apreciaza arta, calitatea...analog frumusetea. happy

La a doua intrebare nu sunt in tema, dar din ce stiu eu, s-a format prin anii '70, in anumite culturi suburbane (as face trimitere spre negrii din celebrul cartier Hamilton...), in dorinta lor de a-si exprima violenta, frustrariile, dezaprobarile fata de conducere si alte elemente... dupa '90 efectul s-a mai diminuat incet-incet, vorbindu-se intr-o maniera mai "delicata" in versuri despre droguri, violenta, crime, arme. Avantajele nu stiu care sunt, nu ascult genul, dar probabil ca la fel si ca si pentru muzica clasica, o inteleg doar cei carora le place. Probabil un avantaj ar fi acela ca te scapa de anumite probleme interioare?! Who knows...

| Andy~~Black~~Underground~~Mafia a răspuns:

M-a insel eu sau u ai mai pus odata intrebarea asta? nu nu ma insel ai mai pus-o

| citron a răspuns:

Argumente impotriva muzicii clasice? :-|
frateee...nu exista asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica clasica este ceva frumos atat pot sa spun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista avantaje contra muzicii clasice...eu chiar daca ascult rock, hip-hop, pop si aletele, nu am renuntat niciodata la muzica clasica...pentru ca nu mi se pare ceva rau in a asculta muzica clasica... iar in legatura cu hip-hop... i se mai spune si rap...nu stiu neaparat ce inseamna...si nu cred ca are avantaje acest gen de muzica...si nici celelalte nu au avantaje sau dezavantaje...fiecare cu gusturile lui...:*

| mtrl a răspuns:

Ai vrut sa pui hip hopu si muzica clasica in antiteza...
paradoxal nu ai cea mai vaga idee despre nici una din categori,
eu zic ca fiecare are pariile ei bunem dar depinde din ce perspectiva privesti