| anonim_4396 a întrebat:

Buna:* am si eu 2 perusi fata si baiat.Asha si am si eu cateva intrebare legate de ei:
1. Fata are cam 8 luni, iar baiatul este mai mare, nu stiu f sigur dar cred ca max 2 ani.Se pot imperechea? Adica cand fata v-a avea 1 an ca sa nu aibe probleme, cam ce le trebuie pentru a se imperechea?
2.Eu vreau sa iasa din colivie sa zboare prin camera etc, sa ii mai dresez sa etc si nu ies deloc din colivie afarastraight face. Cum ii invat sa iasa si sa intre singuri in colivie?
Multumesc mult:*

Răspuns Câştigător
| Danny a răspuns:

Animalele stiu singure cand trebuie sa se imperecheze, tu trebuie doar sa-i lasi impreuna si sa le iei o casuta speciala din magazinele petshop pentru oua.

Cat pentru zburat, lasa usita de la colivie deschisa si vor iesi ei singuri. Or sa se accidenteze putin la inceput, dar se vor obisnui cu camera, si se vor invata sa ajunga la colivie.
Oricat s-ar zice, perusii sunt foarte inteligenti, si se vor descurcawinking

Bafta!

Stiu din proprie experienta, am avut vreo 10 papagali pana acum big grin

3 răspunsuri:
| Siscanu12 a răspuns:

Nu este nicio vreo problema, eu am perusica de 2 ani si mascul de 1 an si se inperecheaza si urmeaza sa depuna oua.

| lucas_6184 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te dci la n petshop

| Ionikaaa a răspuns:

Da se pot imperechea... si ii poti invata sa iasa ademenindu`i stiu si eu cu ceva ce le place tongue