| andreea_9125 a întrebat:

Bunakissam si eu nevoie de niste sfaturi de la voi:am avut o relatie de 2 luni cu un baiat.Pe parcursul relatiei ne-am certat de 2 ori pe motiv ca eu eram foarte geloasa, s-au ca nu isi gasea timp uneori sa ne vedem si ma suparam pe elstraight face. Cu o saptamana inainte sa implinim 2 luni am avut o cearta mai serioasa tot in legatura ca nu gasea niciodata timp sa ne vedem si timp de o saptamana nu i-am mai dat nimic. El in tot acest timp ma suna, imi trimitea mesaje, dar degeaba eu nu ii raspundeam, eram prea orgolioasasad. Dupa o saptamana imi da el un mesaj in care spune ca ii ajunge si ca vrea sa puna punct si sa ramanem amici, abia atunci am realizat ca ceea ce i-am facut a fost urat si ca este prea tarziu ca sa mai fac cevasad. Ne-am despartit si am ramas amici, pana cand intr-o seara pe mess cand vorbeam cu el a adus in discutie subiectu despre relatia noastra, daca as mai vrea sa mai fim impreuna, si cam vreo 2, 3 seri ma tot intreba si eu i-am zis ca as vrea, si mi-a spus ok.Azi cand am intrat pe mess am vazut ca tocmai isi facuse prietenacrying, avea la avatar poza cand se pupa cu easad, in momentul ala mi-am dat seama ca numai este nimic de facut sad, si ca totu s-a intamplat din vina measadCredeti ca am gresit ca m-am purtat asa cu el? Ce as putea face in continuare ca sa il pot uita? mai are rost sa mai vorbesc cu el s-au sa las lucrurile exact asa cum au cazut? am nevoie de sfaturi, va rog multlove struck

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Da. E vina ta. Nu poţi obliga omul să se vadă cu tine în fiecare zi. De fapt, nici nu e sănătos pentru relaţie. Obligatoriu, într-o relaţie, trebuie să îşi acorde amândoi timp pentru el însuşi, altfel unul dintre cei doi se va simţi sufocat. Lucru ce poate s-a întâmplat şi aici. Nu fi orgolioasă data viitoare, învaţă că trebuie să îţi pese într-un mod răbdator de sentimentele celui cu care eşti, căci şi el e om ca tine, şi cu siguranţă nici ţie nu ţi-ar plăcea să fii sâcâită toată ziua.
Adu-ţi aminte că băieţii sunt altfel într-o relaţie. Dacă tu ai vrea să stai toată ziua cu el, ei sunt mult mai libertini şi au nevoie de mai mult spaţiu în relaţie decât noi, fetele.
Faptul că tu l-ai ignorat are multe sensuri, şi prin asta cel mai probabil i-ai dat de înţeles că te-ai săturat să vă certaţi din cauza lipsei lui de timp şi ai vrea să terminaţi. De fapt asta fac fetele în general când vor să termine: ignoră. Lucru ce l-ai aplicat greşit în contextul ăsta.
Bineînţeles, să nu aruncăm vina doar asupra ta. Că şi el ar fi trebuit să-şi dea puţin mai mult interes pentru relaţie, în special că şi tu îl presai. Doar că este probabil faptul că asta l-a şi făcut să o lase mai moale...
Oricum, dacă el te-a întrebat dacă mai vrei să fiţi împreună )în ciuda faptului că avea avatar cu altă fată), ia-l la şuturi şi stabileşte concluzia: se va mai întâmpla ceva sau nu între voi, are altă prietenă sau nu, mai este el dispus să fie cu tine sau nu. Diplomat şi calm, bineînţeles. Orice ar fi, nu dramatiza. Şi nu lăsa să se vadă pe tine că te resemnezi aşa uşor. Spune-i ceva de genul "Ai zis "ok" când m-ai întrebat dacă mai vreau să fiu cu tine, eu am acceptat. Acum, ce se întâmplă? Suntem sau nu împreună?", sau ceva de genul. Apoi vezi, după răspunsul lui, dacă mai merită sau nu.
Baftă, şi data viitoare, lasă gelozia la o parte şi învaţă să ai încredere în celălalt.