| ioana14 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare nu reusesc sa imi dau seama cum sa rezolv problema aceasta va rog ma puteti ajuta care este volumul unei bile de aluminiu cu masa de 3g cunoscand ca densitatea aluminiului este de 2, 7 grame pe centimetru cub dau funda si vot va rog fara rasp tampite

2 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Trebuie să te foloseşti de formula: densitatea egal cu masa supra volum.
În cazul tău, volumul egal cu masa supra densitatea, adică 3 supra 2, 7 = 1, 1 cm cubi.

| Ðianna a răspuns:

Densitatea [ro] este egala cu raportul dintre masa si volum, si de aici rezulta ca volumul este MASA supra DENSITATE, deci 3g/2, 7 g pe cm cub... "g"(gramul) de sus se simplifica cu "g" de jos si rezulta ca volumul este 1, 11(1) cm3 [cm cubi]. happy