| gabytza_7109 a întrebat:

am si eu o mica problema.Am un prieten de aproape un an, iar parintii mei mai nou nu sunt de acord cu el pentru ca el este jumatate rrom jumatate roman. Il iubesc prea mult ca sa ma despart de el, si nici el nu vrea sa ne despartim din cauza parintilor mei.Am trecut prin multe probleme cu el si astea ne-au legat mai mult.Cum sa-i fac sa inteleaga ca nu vreau sa ma despart de el?
Dati-mi si mie niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Alisa a răspuns:

Parintii iti vor binele. Trebuie sa porti o discutie serioasa cu ei si sa le spui ca nu conteaza daca e jumatate rrom si jumatate roman. Spune-le sa ii dea ocazia mai intai sa il cunoasca si sa le arate ce fel de persoana e si daca tu stii ca te iubeste cu adevarat sa le demonstreze si lor acest lucru.
SI eu trec printr-o situatie asemanatoare: mama mea nu e de acord cu el doar din simplul fapt ca lucreaza in constructii, si cica nu e de mine.
Stiu ce inseamna ca parintii sa nu fie de acord cu relatie ta.
In cazul meu, noi nu am renuntat, pentru ca atata timp cat ma iubeste si imi demonstreaza lucrul asta, nu am cedat.
Luptati pentru iubirea voastra!

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Spune-le: Dragostea nu tine cont de rasa, nationalitate, culoare. Daca prietenul tau e OK, spune-le asta, spune-le cum ti-a demonstrat el ca te iubeste, cu fapte concrete, cum iti este alaturi, si spune-le ca, pe linga faptul ca le multumesti ca si-au spus parerea (pentru un parinte, o asemenea multumire poate insemna f mult, il poate "inmuia"), totusi, decizia de a iubi pe cine vrei tu iti apartine, este dreptul tau.
Te-ai intrebat poate: ce ii determina pe parinti sa nu fie de acord? Poate ca ar fi bine sa ii intrebi. Daca doar pentru ca e rasa, ca e jumatate rrom, mergi mai departe fara sa tii cont de cea ce ei zic, dar, daca motivele sunt un anumit comportament pe care ei l-au observat la prietenul tau, atunci ceea ce fac ei e sa iti dea un semnal de alarma, ca sa ai grija la cum se comporta el, ca nu e in regula. Tu poate zici ca e OK, dar ei au experienta vietii, si pot observa unele lucruri pe care tu inca nu le vezi, lucruri care pot afecta mai tirziu relatia ta cu el, si ei nu vor ca tu sa suferi. In plus,, se zice ca o casnicie va fi reusita daca parintii ambilor parti sunt de acord. Desigur ca se exclude de aici cei ce au ceva cu o anumita rasa, sau pur si simplu nu le convine mutra celui ales de fiica (fiul) lor.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Încearcă să mai discuţi cu părinţii. Şi fii mai insistentă, poate până la urmă vor ceda.

| calubalan a răspuns:

Incearca sa nu ai un conflict deschis cu parintii tai si fai sa-ti respecte alegerile tale in viata! Rolul unui parinte este sa-si ajute copilul cum poate si cum stie el mai bine si nu sa-i impuna tot ceea ce crede el ca este bine! Daca vei ramane sau nu cu prietenul tau "pana la adanci batraneti" probabil ca nici nu te-ai gandit... poate ar trebui! Crezi ca el ar vrea, ar putea, ar fi capabil sa aiba grija de tine, ar putea face o familie?!

Sfaturile poti gasi aici dar solutiile la "problema" ta sunt doar la tine! Ascultati constiinta, instinctul si inima! Oricare din cele 3 le ignori te va duce la un rezultat de care pe termen lung vei regreta...

| bocascity a răspuns:

Pana la urma o sa accepte... Dar trebuie sa fii sigura ca vrei sa fii cu el...Luptati pentru voi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand va trebui sa fli motivul REAL. In caz ca acesta este ca el e "pe jumate rrom", incearca sa discuti cu ei, nu-i deloc corect (aici m-am abtinut sa nu fac urat). Oamenii sunt capabil de multe, dar sa treaca peste prejudecati de multe ori le e imposibil.
Spune-le ca perfectiunea nu exista, iar daca asta e singurul "defect" al baiatului ar trebui sa zica mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai tai lau cunoscut personal Pe baiat? Daca lau vazut asa doar in trecere rar si nu au avut cand sa vorbeasca cu el, aratale ca este un baiat bun si ca te iubeste si tu la randul tau il iubesti, poate ca ai putea sa il chemi la tine sa vorbiti (voi 4 ). Merita sa incerci orice daca tii la el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunele parintilor cal iubesti si ca tia schimbat viata si ca daca nu tear lasa sa fi cu el ai muri, si chesty fa crize zi ca pentru ei nu conteaza ca il iubesty? intreabai.si spune-le ca nu e romm din ala de care cred ei si ca te iubeste si el si na daca mai vre sa vorbim id meu anita_papusica