| bianca123456 a întrebat:

Am si eu o neclaritate legata de subiect si nume predicativ. Daca am de exemplu propozitia "este baiat bun" predicatul nominal este "este baiat" sau "este bun"? Sau un alt exemplu "apele sunt ape fosile" care este predicatul? "sunt ape" sau "sunt fosile"? daca predicatul ar fi "sunt fosile" atunci "ape" ce functie sintactica ar mai avea, caci "apele" este subiectul; de aceea inclin sa cred ca predicatul este "sunt ape", dar nu sunt complet sigura. Ma puteti lamuri si pe mine?

Multumesc.

2 răspunsuri:
| andy2165 a răspuns:

E ambiguu. Parerea-mi este ca predicatul este "este baiat", iar "bun" este atributul adjectival al lui "baiat". big grin Asteptam si alte raspunsuriwinking

| Hondo a răspuns:

La prima intrebare predicatul nominal este "este baiat" pentru ca "bun" este atribut adjectival deoarece raspunde la intrebarea Ce fel de baiat? =>bun. Iar pentru a doua intrebare e la fel "Apele sunt ape fosile". Apele e subiect, sunt ape e predicatul nominal iar fosile e atributul adjectival.