| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nedumerire apometrul de apa rece este tot timpul plin cu stropi de apa(condens)si nu pot citi consumul de apa. Dc se face asa?

Răspuns Câştigător
| ASIGURATORUL a răspuns:

Cu siguranta este diferenta de temperatura dintre interiorul apometrului si temperatura din camera respectiva.Incearca sa faci operatiunea de citire a acestuia dimineata la prima ora inainte de a da drumul prima data la apa. Daca este in permanenta acoperit de stropi, verifica sa nu ai pierderi de apa(in acest caz va fi aburit tot timpul) si incearca sa repari defectiunea.

1 răspuns:
| CostelCornea a răspuns:

Condensul apare din cauza diferentei de temperatura. Ar trebui sa aiba un orificiu pentru ventilatie. S-ar putea da cu burghiul cel mai mic, un micut orificiu in cadran. Acum nu stiu daca este legal. Eu cred ca nu ar afecta cu nimic, buna functionare a apometrului, un micut orificiu, pentru aerisire. Ideea mea ar putea fi patentata. Nu am gasit nici o solutie in acest sens. Doar am aflat, ca ar fi apometre si cu cadranul umed, pentru prevenirea condensului. Ce ciudat : apometru umed...