| elenushaha a întrebat:

Am si eu o problema si am nevoie de ajutorul vostru.Am 15 ani si sunt in clasa a 9a la cel mai bun liceu din oras.De curand m-am certat cu parintii si nu stiu ce sa fac.Am avut un conflict cu mama si m-a parat tatei iar el cand a venit seara de la munca m-a chemat m-a certat si m-a batut, dupa ce si mama o facuse in dupa amiaza.M-au pedepsit si mi-au luat telefonul, singurul bun pe care il am, plus mi-au interzis sa ma mai imbrac cu rochii si pantofi cu toc si sa port doar hainele din clasa a 8a indiferent ca imi sunt mici.De cateva zile plang continuu, mama imi tot spune ca mai bine ma lasa la spital. Ajutati-ma, va rog mult!

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Foarte RAU ca te-a batut si mai esti si FATA. URAT RAU DE TOT! URAT URAT URAT! Aoleo runda a doua, din nefericire, dupa ce si mama ta a facut-o.Nici nu mai am cuvinte.Si eu am ceva probleme cu tatal meu.Asculta muzica ca sa uiti de probleme, roaga-te la Dumnezeu, plimba-te prin oras, in timpul saptamanii poti invata la biblioteca.Saracuta de tine, esti terorizata rau de tot, parca ai fi o straina, nu copilul lor.Si eu am fost la un liceu bun si am invatat bine, nu am umblat cu droguri sau cu prostii si cu toate astea tatal meu nu da doi bani pe mine, dar nu trebuie sa fim apreciati de oamenii rai ci de cei buni, valorosi. Orice ar fi, NU TE SINUCIDE, NU FA VREUN GEST NECUGETAT.Incearca sa nu mai stai asa mult pe acasa cand sunt ei,noaptea n-ai ce face,dar ziua mai plimba-te,poti sta la scoala intr-o clasa goala sa mai inveti,la biblioteca cum ti-am mai zis si nu ii provoca, nu le raspunde, lasa-i sa zica, nu ai ce sa le faci si incearca sa iti faci un fond de economii, in caz de ramai fara mancare sa ai 5-10 lei sa iti iei ceva.Succes,sa nu te lasi.Stiu ca suna urat, dar vreau sa te pregatesc, sa te intaresc.O sa ai probleme si de acum incolo cu parintii tai, mai mult ca sigur, asa s-a intamplat si la mine.Comportamentul unor oameni nu se schimba in bine,dintr-odata, din pacate, of, of, fii tare!

| TheRealDaniel a răspuns:

Ce fel probleme ai cauzat de ai primit o astfel de pedeapsa. nu cred ca poti sa ii convingi pe parintii tai sa-ti retraga pedeapsa indiferent ca ai dreptate sau nu. dar sa-ti interzica sa te imbraci cum doresti, la limita decentei sigur. asta mi se pare ceva anormal. nu cred ca ai facut ceva atat de grav incat sa-ti dea o asemenea pedeapsa, faptul ca te-au batut iarasi mi se pare foarte exagerat, ce fel de parinti fac asta, denaturat. cum poate sa-ti spuna ca mai bine te lasa la spital. tu ai facut bine si ai invatat si ai ajuns la cel mai bun liceu iar ei nu iti vad meritele, mi se pare lipsit de dreptate. nu iti recomand sa fugi de acasa, cel putin pana nu faci 18 ani. dupa aceea vei fi libera sa faci ce vrei sa te imbraci cum vrei etc. momentan suporta consecintele, fii puternica tine capul sus, daca ai nevoie de cineva cu care vrei sa vorbesti lasa-mi id-ul tau. Sper sa treci cu bine peste situatia asta. mult noroc

| rememberme24 a răspuns:

Daca au recurs la o pedeapsa atat de dura, inseamna ca i-ai suparat cam rau...totusi,sa nu te mai lase sa porti decat hainele vechi si mici? Cam ciudat! Mai ales ca pana acum ai invatat si ai ajuns la cel mai bun liceu din oras! Parintii tai ar trebui sa se gandeasca la acest lucru si sa mai limiteze pedeapsa, in fond, ai facut o mica greseala(ca oricine) si trebuie sa te ierte in cele din urma.Tu ar trebui sa iti ceri scuze ca i-ai suparat, sa le promiti ca nu se va mai intampla si sa le spui sincer motivul pentru care ai facut acest lucru.Cat despre ce a spus mama ta...a cam exagerat, dar la suparare omul spune multe si nevrute.Ea sigur te iubeste foarte mult, dar, din suparare, nu si-a mai controlat cuvintele.Deci,stai linistita si nu pune la suflet vorbele lor.De ce nu discuti deschis cu mama ta si nu ii spui ca vorbele ei te-au durut si ca fapta ta nu a fost asa grava incat sa spuna asta? Cand va realiza ca a gresit, te va ierta si isi va cere scuze.Nu iti face griji! Prin sinceritate, situatia se va rezolva in cele din urma! Bafta!

| Razvy9931 a răspuns:

Daca ti-a luat telefonul, cum ai pus intrebarea?
Daca e adevara ce spui incear sa invati, sa nu mai plangi, sa te comporti mai bine o perioada si dupa vezi ce se intampla.
Si ce ai facut de te-a batut? Te-a batut rau sau asa o palma?

| ClAudiaAlex a răspuns:

Pai nu ai spus ce ai facut de te-au batut! Ce motiv au avut sa te bata si de ce au recurs la bataie?

| ClAudiaAlex a răspuns:

Pai nu ai spus ce ai facut de te-au batut! Ce motiv au avut de au ajuns sa te loveasca?