| Alexandra_4020 a întrebat:

>Buna. As dori sa vorbesc in special cu elevii de clasa a 8-a sau care au trecut deja prin clasa a 8-a, care au NOTE f mari.(FARA COPIAT)

Eu sunt tot in clasa a 8-a, si stiu ca imi trebuie medie mare ca sa intru la ce liceu vreau.

Pana acum am cam dat-o in bara, si imi iese media noua la o gramada de materii, materii la care in aii precedenti mi-a iesit 10(engleza, franceza, geografie, istori). Bun si acum vin sa va inTREB:Care este secretul?

Ajutati-ma si pe mine.La romana sunt varza, nu am deschis niciodata caietul sa vad ce inseamna aia, aia... iar acum cand deschis caietul parca tot nu inteleg nimic, si nu e amuzant e chiar trist.Tocmai am dat teza luni si nu am facut nimic.Imi este ff frica sa nu iau 7. Cea mai mica nota a mea la vreo teza, si daca nu iau 7 iau sigur 8.Niciodata nu am reusit sa iau si eu 9 la teza la romana, si vad ca ceilanti Pot. Iar la mate fac pregatire, da nu vad sa progresez deloc si profu ala nu e bun de nimic. Faza e ca eu sunt intr-o clasa buna, mai si copiem, baietii la greu, dar suntem considerati una dintre cele mai bune clase.

Deci va rog cei care stiti ca invatati bine, spuneti-mi si mie cum sa fac.Sa zicem ca ies de la scoala la 6.Am catel, si il tin si pe el pe afara(pierd vreo jumatate de ora), apoi vin si mananc, apoi pana ma schimb, pana mai imi strang oleaca lucrurile de prin camera se face 8.

Si de acum, va rog sa imi organizati voi un program, am unul facut mai deult chair si de parintii dar degeaba, e mai bine facut de cei de varsta mea sau mai bine de cei cu cativa ani mai mari ca mine.SI eu mi-am facut, dar nu ma ajuta cu nimic, avand in vedere ca de multe ori nici nu il respect.Pentru ca, ba mi-e lene, ba sunt obosita, mi-e rau, mi-e somn, etc si etc.Maine dau teza la mate. Iar azi dau test la fizica. Unde aiiaaiaii sper sa reusim sa o convingem sa ne dee testul luni.

Si vreau sa dau la bio-chimie.La bio stiu ca voi munci si voi invata, deci voi avea note mari. Dar chimia? Observ ca prietena mea cea mai buna care da la filo la liceu e mai buna decat mine la chimie, aporape cea mai buna din clasa.Si eu vreau sa stiu sa fac toate probleme.Am invatat toate definitiile alea si proprietatile la SULF, HIDROGEN, CARBON, etc. Iar acum pentru ca le-am tocit nu mai tin minte nimic.LA PROBLEMe nu imi dau seama care sunt reactiile, si la alea ma incurc la stabilit coeficentii. Ce sa fac? Vreau sa stiu chimie neaparat.Si nu am cum sa dau la alt profil pentru ca nu imi plac.Mai este mate -info unde nu ma duc, Filo care nu imi place, stiinte sociale unde se duc toti prostii, ca se intra cu media 8 nu stiu cat, si acolo se face tampenia aia de civica si bio-chimie, unde am inteles ca e cel mai echibrat profil si ai apoi mai multe posibilitati la facultate.

PS:Vreau sa ajung medic nutritionist

Deci, elevi care stiti ca aveti medii numai de 10 si 9.HELP ME! Ajutati-ma ajung printre cei mai buni din clasa SI va voi fi recunoscatoare n

Am nevoie de sfaturile voastre cat mai repede posibIL.Si am obs.ca la celelalte intrebari mi-ati raspuns unu sau 2. Vreau cat mai multe pareri.Si 100 daca e poate pentru ca eu tin cont de ele, si chiar ma intereseaza.Sunt sigura ca ati intes ce am vrut sa spun si ce vreau.

Dau >>fundaMultumescccccc

Răspuns Câştigător
| Lime a răspuns:

Pai ai putea seara sa iti faci o parte din teme (de ex. la mate si romana) iar a 2-a zi dimineata iti inveti la obiecte. Macar 10 minute poti deschide un caiet ca sa nu patesti ca la lb romana... Si eu sunt in clasa a 8-a si ma trezesc la 8 dim (daca am mai putine de facut la 8 jumate-9 iar daca am mai multe pe la 7:30) apoi pana mananc s. a. m. d se face 9. Apoi imi raman la dispozitie 3 ore pe care le impart in functie de orele din acea zi : de exemplu sa luam o zi
- Marti am istorie, chimie, matematica, romana, geografie, fizica.

Sa zicem ca am tema la romana si mate - mi le fac luni seara si dureaza in jur de 1 ora, cel mult 1:30.
Apoi a doua zi dimineata ma trezesc la 8, la 9 incep. Sa zicem ca la istorie am destule note - citesc lectia o data, de 2 ori (la noi profesorul e destul de indulgent). Apoi vine chimia unde imi ia cam jumatate de ora sa invat-asta daca e lectia mai grea (pana acum 9 jumate)
La matematica si romana am scris ziua precedenta, as mai avea cam jumatate de ora daca am de invatat la romana. (10:00)
Si mi-au mai ramas 2 ore din care la geografie, fiind ceva mai mult imi ia o ora iar la fizica in jur de jumatate de ora (11:30)
Si mi-au ramas 30 de minute pe care le folosesc la ce obiect dau lucrare sau ma asculta ori pur si simplu in scopul "relaxarii" sau cum ziceai tu, la o plimbare cu catelul.
Acum nu stiu de la ce ora incepi scoala (eu de la 1) dar ai avea destul timp daca l-ai organiza cum trebuie.
Maine zici ca dai teza la mate? Gandeste-te la notele tale de la obiectele de maine (de ex daca u ai 5 note la istori si alti 3, sau daca suntiti in urma la vreun obiect nu trebuie sa te complici prea mult- dar sa citesti totusi lectia ca sa nu fii complet paralela). Insa ai grija ca ceea ce tiam scris mai inainte in paranteza nu e cea mai buna solutie (la mine inca merge doar ca intr-o buna zi am sa ma friglaughing si nu o sa fie prea bine).
Daca ti-as cunoaste profesorii si orarul as sti cum trebuie organizat timpul.
Dar acum depinde si de capacitatea fiecaruia de a retine in mod usor (nu tocit) informatiile.

Cat despre profilul la care doresti sa optezi nu pot sa comentez. Gandeste-te ce ti-ar placea mai mult.Eu una ma gandeam la Stiinte ale naturii (bio, chimie, fizica.

Sper ca ti-am fost de ajutor macar putin happy.

:*:*pup

5 răspunsuri:
| Love3 a răspuns:

Da ID-ul prin mesaj privat si te ajutwinkingwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Deennn a răspuns:

Secretul e sa deschizi caietul. laughing
Nu stiu cat de bine vei intelege, dar incearca sa fii atenta in clasa, poti intelege din clasa.
Sunt clasa a 10-a si crede-ma am avut 2 teze intr-o saptamana (romana si franceza). La romana am avut vreo 5 comentarii de invatat, dar le-am invatat pe toate. Te sfatuiesc sa faci la fel. happy
Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall sunt la o facultate super si invat bine dar sincer acum cred ca doar ai vrut sa postezi o intrebare fara sens

| Tina_8277 a răspuns:

Pai incearca sa inveti logic, incercuieste sau subliniaza cu culori diferiite, dar nu tociii, ca asta nu te ajuta cu niimic, dupa ce ai terminat ce ai de facut invatsa. iar apoi incearca sa faci temeele fara sa te uiti in caiet, thinking eu una ma desccurc bine la chimie adica stiu s afac probleme. :d si asa imi reuseste. niciodata nu tocesc. happy sper ca am fost de ajutor. funda?blushing