| awqhxana a întrebat:

Bună! Astăzi mi-am cumpărat primul pachet de țigări din viața mea, țin să menționez că am mai fumat cu mult timp în urmă ajungând ca țigările tari să mi se pară un nimic din obișnuință. Pe parcursul a toată chestia asta am avut și pauze în care pur și simplu nu mai fumam. Nu pot să spun că eram o mare fumătoare, fumam de la prieteni și eventual am ajuns să-mi cumpăr eu țigări la bucată. Nu simțeam o foarte mare nevoie să consum multe țigări, tocmai de aceea nu-mi cumpăram pachet. Însă ajunsesem într-un stadiu în care voiam să fumez câteva țigări(3, 4, maxim 5) din cauza stresului bănuiesc sau pur și simplu aveam tendința. În prezent n-am mai fumat de câteva luni dacă nu mă înșel. Motivul pentru care mi-am cumpărat un pachet întreg este pentru că am ajuns prin anumite motive să mă gandesc că aș fuma rar câte una și ca aș ține de pachet destul de mult timp. Nu am de gând să mă apuc de fumat, acesta e singurul și ultimul pachet pe care l-am luat, și o spun sigur. Chiar și în trecut în perioada în care fumam destul de des, n-am ajuns să fiu dependentă, m-aș fi putut lăsa oricând cu ușurință.
Dintr-o dată, m-am gândit la riscuri și mă temeam fiindca nu intentionez sa mai fumez după acest pachet. Având în vedere faptul ca n-am mai fumat de ceva vreme, nu pot să fumez o țigare întreagă să fiu sinceră.
De fapt, motivul prin care am ajuns să-mi cumpar acest pachet, pe lângă mica dorință de a fuma, este faptul că ma voi întâlni cu o prietena din alt oraș zilele ăstea, și cel mai corect răspuns ar fi ca vreau sa fiu "cool".
Încă o dată, vreau să spun ca nu intenționez să mai fumez după asta doar ca n-o să irosesc pachetul și ma tem de riscuri. Sunt riscuri MARI? Vă rog să tratați această întrebare cu seriozitate, m-ar ajuta.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu intentionez sa mai fumez după acest pachet. Nu intenționez nu este egal cu- Intenționez să nu.
ca vreau sa fiu "cool". Aceasta poate fi o motivație puternică.
O motivație puternică poate fi menținerea și păstrarea sănătății la termen lung. Riscul mare este acesta. Să nu evaluezi în mod clar prioritățile și valorile și riscul major, al creerii unei dependențe de care nu mai poți scăpa. Ești deja pe această cale.
De la o țigară din când în când ai ajuns la un pachet. Spui că înteționezi să fie ultimul. După ce îl fumezi, vei zice că următorul va fi ultimul. Și din pachet în pachet, ajungi la 60 de ani cu găuri în plămâni, când tu ai mai dori să trăiești. Atunci o să îți amintești de acest prim pachet și cât de cool ai fost la întâlnirea cu prietena. Și o să îți dai seama ce decizie proastă ai luat.
Sau o să te îndrepți spre prognoza bună, direct de acum și să folosești acei bani să cumperi o tabletă de ciocolată.
Cumnatul meu ( un pachet pe zi) a decedat la 65 de ani, cancer pulmonar.

| VoidEternal a răspuns:

Oare cati din cei care si-au cumparat primul pachet sau au pus mana pe primele tigari aveau intentia sa ajunga fumatori? Si cu toate astea cati fumatori sunt? Milioane? Sute de milioane? Mai mult?

Anii in care erai cool ca fumezi au trecut. De mult.

De ce te-ai apuca de ceva cu 0 beneficii si nenumarate dezavantaje, pe toate planurile?

| SasukeCS2 a răspuns:

Fumatul creeaza dependenta o sa incepi cu 1-2 tigari/zi si o sa avansezi la 10/zi, 1 pachet/zi si poate si mai mult. Nu e nimic cool in a fuma, eu nu suport fumatul, nu as putea sta in casa cu o partenera fumatoare. Nu e ceva cool sa iti miroasa gura urat sau hainele, mai ales ca femeie, din contra e patetic si respingator.
Ca si riscuri:
Afectează felul în care arăți
-provoacă pete galben-maronii pe degete, limbă și dinți
-crește riscul de pierdere a dinților și respirație urât mirositoare
-ti se lasa pielea si iti apar riduri
-face părul să-și piardă strălucirea naturală
Ca si femeie presupun ca, conteaza cum arati dar fumatul te imbatraneste si iti ofileste frumusetea.
Afecțiunile și bolile care pot fi cauzate de fumat
1. Cancer
Fumatul cauzează majoritatea cancerelor pulmonare și poate provoca cancer aproape oriunde pe corp. Acestea includ buzele, limba, gura, nasul, esofagul, gâtul, cutia vocală, stomacul, ficatul, rinichii, pancreasul, vezica urinară, sângele, colul uterin, vulva, penisul și anusul.
2. Probleme de respirație și afecțiuni respiratorii cronice
Fumatul este principala cauză a bolii pulmonare obstructive cronice ( BPOC ), o afecțiune gravă, progresivă și invalidantă care limitează fluxul de aer în plămâni. Fumatul activ agravează, de asemenea, astmul la fumătorii activi și este asociat cu un risc crescut de astm la adolescenți și adulți.
3. Boli de inimă, accident vascular cerebral și probleme de circulație a sângelui
Fumatul este cauza majoră a bolilor cardiovasculare, cum ar fi bolile de inimă și accidentul vascular cerebral. Fumatul crește riscul apariției cheagurilor de sânge, care blochează fluxul de sânge către inimă, creier sau picioare. Unii fumători ajung să li se ampute membrele din cauza problemelor de circulație a sângelui cauzate de fumat.
4. Diabet zaharat
Fumatul cauzează diabet de tip 2, cu riscul de a dezvolta diabet cu 30 până la 40% mai mare pentru fumătorii activi decât pentru nefumători. De asemenea, fumatul poate agrava unele dintre condițiile de sănătate legate de diabetul de tip 1, cum ar fi boala renală.
5. Infecții
Fumatul vă slăbește sistemul imunitar, astfel încât aveți mai multe șanse de a face infecții bacteriene și virale.
6. Probleme dentare
Fumatul crește riscul de boli gingivale, pierderea dinților și sensibilitatea dentară. Odată ce o persoană are leziuni ale gingiilor, fumatul îngreunează, de asemenea, vindecarea gingiilor.
7. Pierderea auzului
Fumatul reduce fluxul de sânge către urechea internă. De asemenea, fumătorii își pot pierde auzul mai devreme decât un nefumător.
8. Pierderea vederii
Fumatul dăunează ochiului și poate duce la degenerescenta maculară – principala cauză a orbirii în Australia.
9. Probleme de fertilitate
Fumatul poate face mai dificilă rămânerea însărcinată și poate afecta calitatea spermei.
10. Osteoporoza si menopauza
Fumatul este un factor de risc pentru osteoporoza si la femei, poate duce la menopauza precoce in comparatie cu o nefumatoare.

| pixeltinker a răspuns:

E o prostie sa pari cumva in fata altora, iar pe lângă faptul ca îți strici sănătatea cheltuiesti niște bani aiurea pentru o iluzie, dacă te simți bine facand asta nu înseamnă că îți fac și bine în organism.