| AnemonaP a întrebat:

Cand imi comand lucruri de pe site-urile din strainatate,livrarea este gratuita. Insa cand le ridic de la posta, cand am avut colete de 60 lei, am platit in plus 30 lei, si cand am avut comanda de 170 lei am platit 35. Nu stiu cum a calculat vamesul ceva cu tva. As vrea sa fac o comanda mai mare acum si as vrea sa calculez de acasa cat ar trebui sa platesc la posta. Cum pot face calculul? Se expediaza prin China Post.

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Orice comanda de peste 10 euro o sa fie taxata. Ori comanzi doar colete de cate 10 euro, ori rogi sellerul sa iti scrie pe colet o valoare mai mica de 10 euro si poate ii prostesti pe vamesi ori platesti taxele. happy Taxele sunt pe site-ul vamii. Intre 10 si 150 de Euro se ia doar TVA de 24%, sau cat mai e TVA-ul acum. Iar peste 150 de euro se pune o taxa vamala care nu stiu exac cat e +TVA.

1 răspuns:
| OnuOnulică a răspuns:

Pentru diferite detalii sună la firma de unde vrei să comanzi.