| marialungu a întrebat:

care e diferenta dintre present simple si cel continuous, dau funda, nu le inteleg, am de trandus din romana in engleza si nu inteleg diferenta.

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,eu iti voi explica care e diferenta si sper sa intelegi:
1.Present simple[prezentul simplu] se foloseste atunci cand vrei sa exprimi actiuni cu caracter permanent.De exemplu:I live in Pitesti[Eu locuiesc in Pitesti]. Este o actiunie cu caracter permanent, adica stai in Pitesti, nu e ca si cum azi stai in Romania si maine in America.
-actiuni care se realizeaza dupa un anumit program.De exemplu:I go to school every day.[Merg la scoala in fiecare zi]. Este o actiune pe care o faci mereu, dimineata, ca doar nu ai azi ore dimineata si maine dupa-amiaza.
-actiuni care sunt general variabile.De exemplu:The sun rises from the East[Soarele rasare de la Est]. Este o actiune variabila, adica nu e ca si cum ai spune ca soarele rasare astazi de la Est si maine de la Vest.El rasare mereu de la Est.Prezentul simplu se recunoaste foarte simplu.De exemplu,voi lua verbul "to go"[a merge], si il voi conjuga la toate cele trei forme:afirmativa, negativa si interogativa.
TO GO-FORMA AFIRMATIVA
I GO
YOU GO
HE, SHE, IT GOES[la persoana a 3a singular apare "s" sau"es",in cazul asta apare "es",insa,daca era sa conjug verbul"to sing"care inseamna a canta,ar fi fost:HE,SHE,IT SINGS. Apare"s" nu,"Es".Si mai departe stii, we go, you go si they go.
FORMA NEGATIVA:
I DON'T GO
YOU DON'T GO
HE, SHE, IT DOESN'T GO[La persoana a 3a singural nu mai ramane"don't",se schimba in "doesn't".Mai departe este la fel,we don't go,you don't go,they don't go.
FORMA INTEROGATIVA:
DO I GO?
DO YOU GO?
DOES HE, SHE, IT GOES?
DO WE, YOU, THEY GO?
2.Prezentul continuu[Present continuous]. Este la fel foarte usor de recunoscut, datorita faptului ca peste tot apare forma"ing".
-exprima actiuni care au loc in momentul vorbirii.De exemplu:I'm going tot school now.[Merg la scoala acum]. Este o actiune ce are loc in acest moment, si poti recunoaste prezentul continuu si dupa adverbele care il insotesc, unul dintre ele fiind"now"care inseamna"acum"
-actiuni care au loc in viitor dar sunt planificate in prezent.De exemplu :I'm going in Paris in two days[PLEC IN PARIS IN DOUA ZILE]. Este o actiune ce va avea loc in viitor dar o planifici in prezent.Voi conjuga verbul"to sing" la toate formele:
I'm singing["I'm", vine de la "I am"].
you are singing
he she it is singing
we you they are singing
FORMA NEGATIVA:
I AM NOT SINGING
YOU AREN'T SINGING
HE SHE IT ISN'T SINGING....SI ASA MAI DEPARTE

FORMA INTEROGATIVA:
AM I SINGING?
ARE YOU SINGING?
IS HE SHE IT SINGING?
Cam asta este tot ce trebuie sa stii despre prezentul simplu si continuu, pentru a putea face diferenta intre aceste doua timpuri verbale. Sper ca te-am ajutat, ca ai inteles cevahappy.Bye!

1 răspuns:
| asdfghjklmnop a răspuns:

Deci: Present simple se refera la o actiune ce se petrece frecvent, de obicei. Daca este o actiune pe care o faci de obicei, frecvent ((dusul, temele, invatatul)) ex: I do my homework after school. Present continuous se refera la o actiune ce se petrece chiar in momentul vorbirii, care este in curs de desfasurare. ex: I am washing the dishes (now).