| maly_7288 a întrebat:

ce carti as putea citi pentru clasa a 7a...profa ne-a dat de citit 3 carti la alegere.si nu prea stiu ce

Răspuns Câştigător
| LaviLavi a răspuns:

Colt alb-jack london
pe drumuri de munte-calistrat hogas
cinci saptamani in balon-jules verne
coliba unchiului tomm-henriette beecher stowe
singur pe lume-hector malot
A. de Saint- Micul print
Mark Twain - Print si cersetor
Charles Dikens-Marile sperante
astea cred ca sunt recomandate pentru clasa a6a
sper ca te-am ajutat happy

4 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

"Cianură pentru un surâs", de Rodica Ojog-Brașoveanu, dacă îți place, poți citi și "Bună seara, Melania!", de aceiași autoare.
"Crima din Orient Express", "O crimă anunțată"...de Agatha Christie, astea îmi vin în minte. Oricum, poți citi orice carte de-a Agathei Christie, toate sunt faine și sunt o grămadă. Lectură plăcută.

| VladM15 a răspuns:

Alice in tara minunilor scufita rosie (nu ai precizat poveste mare sau mica ) capra cu 3 iezi

| Cry11 a răspuns:

Elevu dima dintra saptesa, Copii capitanului grant volumu' 1 si 2.

| tudor_7385 a răspuns:

Daca sunt carti romanesti :Ionel Teodoreanu - La Medeleni, daca sunt straine : Tom Sawyer, Print si Cersetor...depinde de ce gusturi ai sau daca iti place actiunea : twilight laughing