| AndreeaLoveer a întrebat:

Ce masti de cosuri stiti? ...Va rog am nevoie urgent

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Masca de argila : gasesti pliculete cu praf de argila la farmacii si din cate stiu se fac cu apa/ zeama de lamaie.
Masca naturista pentru hidratare : amesteci intr-un bol putin castravete ras(fara coaja), zeama de lamaie, ulei de masline, iaurt, putina miere.
Pentru detoxifiere : Faci (intr-o oala cam de marimea fetei tale la gura ) niste ceai de musetel dar il clocotesti bine adica sa iasa aburi multi. Cand e gata il iei de pe foc si stai cu fata deasupra oalei pana simti ca te-ai inmuiat bine si iti storci acolo toate cosurile si punctele negre.

Trebuie sa te speli pe fata cu sapun de minim 5 ori pe zi si ar fi de preferat sa nu folosesti fond de ten sau cosmetice de genul acesta pentru ca mai mult starnesc aparitia cosurilor.
Fii atenta la epilarea fetei( daca o faci ) inainte si dupa ce termini sa dezinfectezi bine zona!
Grija mare la alimentatie. Consumul de chips-uri, snacks-uri, mezeluri etc nu face bine. Posibil sa cauzeze aparitia cosurilor.
Ca si creme iti recomand Himalaya e o marca gasita in farmacii.
Mai e in regula si Herbagen si Vivanatura ( asta e bine daca o folosesti alternativ - cea de zi si cea de noapte ).
Mult succes! Si eu urasc acneea

1 răspuns:
| tp a răspuns:

Cred ca erau unele de la farmec cu argila, dar mastile nu sunt neaparat pentru tratarea cosurilor, cred ca sunt mai mult pentru a tine sebumul sub control. Daca ai cosuri poti sa folosesti brevoxyl 20 de lei sau zynerit 35 de lei ambele se gasesc la farmacie.