| ClaudiaaMM a întrebat:

Cine imi da si mie cate 5 exemple de locutiuni pronominale si locutiuni interjectionale?

2 răspunsuri:
| Aηdεεε a răspuns:

Buna Claudia happy

Locutiuni Pronominale :

Locutiunile pronominale sunt putine la numar si contin obligatoriu un pronume :-P, exemplu : cine stie cine, cine stie ce, de la mic la mare, care mai de care, mai stiu ce.

Locutiuni interjectionale :
ce Dumnezeu, ce naiba, păcatele mele, slavă Domnului, pe naiba

Fundaa'?:d

| crdiana a răspuns:

Locutiuni pronominale : Luminatia Ta, Inaltimea Sa, Preasfintia Sa, Majestatea Sa, Imparatia Sa.
Locutiuni interjectionale :pe naiba, pacatele mele si nu mai stiu.