| Lovepoison a întrebat:

De aproape un an m-am "apucat" de rock si metal. Imi place muzica, ideea transmisa de genurile astea, stilul vestimentar, dar experienta mea cu comunitatea m-a cam lasat rece. Stiu ca sunt mai noua si ca nu sunt genul ala de "die-hard fan", dar oamenii peste care am dat sunt extrem de aroganti, elitisti, infumurati, ca sa nu mai spun ca am dat de o gramada de copii cu o idee foarte gresita despre ce inseamna a fi rocker/metalist: ca trebuie sa bei ca porcul, sa fumezi si sa vorbesti cu 5 injuraturi pe secunda.
Stiam ca aceasta comunitate ar trebui sa fie una primitoare, dar am simtit opusul.
Ati trecut si voi prin ceva similar? Cum ati trecut peste asta?

3 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Ai vazut tu oameni prosti.
Eu am fost la multe concerte underground si am dat numai peste oameni de treaba, care inteleg ce inseamna muzica asta.De obicei in underground vin indivizi care stiu sa aprecieze genul asta de muzica si nu sunt poseri.

Tu nu cauti unde trebuie si vezi numai cacati.

| FataȘarpe a răspuns:

Nu stiu despre ce vorbiti. Comujnitatea rock din cate stiu e cea mai primitoare posibila. Din cate cred eu, ai dat peste persoanele greside. Da, sunt rockeri super de-treaba. Majoritatea sunt super open-minded dar de obicei stau in grupuri, nu sunt prea prietenosi c ucei noi. Si sunt multe alte tipuri de rockeri, este exact ca si cum ai categoriza oamenii normali. Sunt toti diferiti.

Am explicat totul foarte prost si am cam sunat stupid cred, dar merge.

(nu trebuie sa faci parte din comunitatea rock. eu nu fac parte, fiindca nu sunt rocker-ita. da, iubesc rockul. dar e diferenta bintre un rocker adevarat si cineva ce asculta rock)

| DrewJ a răspuns:

Intr-un fel stiu ce simti. Adica inainte invatam foarte bine dar nu eram tocilara cum spuneau unele persoane. Nu stiam chiar totul dar invatat destul de bine si parintii mei erau mandrii de mine. Acum ca nu am mai suportat tot ce imi spuneau unii am inceput sa invat mai prost si sa ma cert cu parintii dar nimeni nu mai imi spune ca sunt tocilara. Situatia cu parintii nu mai e asa de buna. Nu am trecut insa peste asta. Probabil ca te face sa te simti mai bine povestea asta. Incearca sa le explici tuturor ca nu esti genul ala de rocker nebun. Exprima-ti opinia. Nu tacea! Si eu am tacut cam mult si i-am lasat pe unii sa isi mai bata joc de mine! Nu stiu daca te-am ajutat prea mult! Am incercat!