| Ingerfararipi333 a întrebat:

Buna, de ceva timp ma gandesc numai la boli :/ chiar daca stiu ca nu le am, tot ma gandesc frate. Sunt fata si am 15 ani. Uneori ma gandeam ca am si cancer, ciudat nu? Acum ca scriu aici imi vine sa rad cand vad ce prostii cred. dar cand ma apuca acele ganduri e naspa... din cauza asta m-am izolat si tin totul in mine. Nu mai sunt aceeasi persoana vesela si zambitoare. Tin sa mentionez ca asa sunt doar cand sunt singura. cand sunt cu alte persoane mai uit. dar nu in totalitate. Chiar daca sunt in floarea varstei ma gandesc la moarte :/ sper ca nu sunt singura. cand vreau sa ies afara cu prietenii ceva ma retine, mi-e frica sa nu se intample ceva rau. :/ La liceu la fel, mi-e frica sa nu-mi fie rau sau mai stiu eu, stau doar in banca mea. As vrea sa scap de aceasta prostie dar nu stiu cum. Cand sunt multe persoane in jur mi-e frica sa nu mi se faca rau, pe unde ma duc mi-e frica sa nu mi se faca rau! Ajutor! Nu stiu ce sa fac! Din aceasta cauza nu ma pot distra. Rog seriozitate.
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| 6Anonim9 a răspuns:

Buna! Suferi de ipohondria. Documenteaza-te putin despre asta, apoi o sa intelegi, poate gasesti si o solutie. Dar simplul fapt ca stii ca o gramada de oameni sufera de aceasta afectiune te face sa te simti mai in siguranta. Cat despre teama de moarte, nu te necaji, nu esti singura. Am momente cand ma gandesc la moarte, intru intr-o stare de soc, ma gandesc dintr-o data la inexistenta, la infinitatea ei. De aia m-am hotarat sa ma fac pompier in viitor, ca sa imi contrazic temerile. Incearca sa le controlezi. Toata lumea se teme de moarte, dar unii reusesc sa ascunda asta si sa treaca peste. La urma urmei, e inevitabil. Indiferent ca esti trist, deprimat sau fericit din cauza asta, se va intampla. happy Nu te mai gandi la asta si bucura-te de viata! Mult succes!

1 răspuns:
| Schedan_Andreea_1999 a răspuns:

Deci, deși știu ca suna ciudat, ai avea nevoie de un psiholog.
Cel mai probabil aceste lucruri ți se trag din cauza unei traume sau ceva ce te-a afectat foarte mult în copilărie.
În cazul în care iti este frica sa mergi la un psiholog, deși nu e nimic grav, încearcă sa gândești cât mai pozitiv. Încerca să citești lucruri despre Cum sa fi pozitiv, despre Cum sa privești viața cu alți ochi.