| Helpmeeveryday a întrebat:

Buna!
De ceva vreme ma tenteaza sa incep sa fumez[big grin]. Nu inteleg de ce o data ce nu am bagat tigara in gura niciodata si nu am agreeat fumul niciodata.

Dar pur si simplu parca as fi dependenta si totusi nu am fumat in viata mea!

Stau seara tarziu la pc si parca as vrea o tigara.

Vreau sa ma ajutati cu sfaturi nu sa ma criticati! Apropo, am 14 ani. Da sunt mica, dar nu ma criticati, ok!?

Spuneti'mi ar fi bine sa incerc."Incerc" fiind ala o data atat! Nu de mai multe ori.Si daca ar fi bine, de ce?

Daca nu e bine, de ce?

Multumesc >mult!big grin

12 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Parca vorbesti despre mine, si eu am avut starea asta. Eu am incercat, dar am fumat ft putin timp, pentru ca nu ai nimic de castigat daca fumezi. In timp ti se ingalbenesc dintii si degetele, mirosi mereu a fum, iti apar mai repede ridurile plus ca poti sa faci diverse boli la plamani(cancer). Daca crezi ca o sa incerci doar, incearca dar nu te apuca de fumat.

| aliceinchains a răspuns:

Sa nu te apuci de fumat. Eu am 16 ani si nu am fumat si nici nu am de gand. tongue
De ce vrei sa-ti distrugi viata? sad

| ClaraZ a răspuns:

Nu te apuca sincer.Si eu fumez de la 14 ani.Stiu cum e, fumez tigare dupa tigare cand sunt afara(ai mei nu stiu). Am cheltuit o gramada de bani pe ele, sunt constienta ca imi distrug sanatatea dar asta e.Multi tineri din ziua de azi fumeaza, e ca o moda.Parerea mea e sa nu te apuci, dar tu decizi ce vrei sa faci cu viata ta.Bafta:*

| Helpmeeveryday explică:

Multumesc frumos tuturor!

Mi'ati deschis ochii! In nici intr'un caz nu o sa ma apuc de fumat!

Multumesc foarte mult!

| Helpmeeveryday explică:

Pacat deja m-am apucat de fumatstraight face
am fumat 2 luni, apoi m-am lasat ceva timp si am inceput din noi

Acum fumez din cand in cand...
Cand ies cu prietenii la un 3in1 sau chestii de asta

Ma las foarte usor...Si o sa incep de azihappy

Multumesc mult:*!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând, nu ar fi "bine" să "încerci" nimic, nu ai de unde să ştii cum vei reacţiona, dacă o să vrei să mai repeţi gestul tot din plictiseală, până o să ajungi să-ţi faci un obicei. Vrei să rişti?
Eşti doar plictisită şi un pic curioasă, e normal, dar nu trebuie să acţionăm asupra tuturor dorinţelor noastre.
Mă gândesc că ştii şi tu sau ar trebui să ştii dezavantajele/pericolele, din campaniile anti-drog sau anti-tutun, nu o să le înşir. (la noi în şcoală/liceu s-au organizat câteva, m-am implicat şi eu destul de mult XD înscrie-te şi tu, nu se poate să nu înveţi ceva nou)
Şi eu mă gândeam uneori că aş încerca ceva, nişte... nu dau exemple ca să nu influenţez, dar crede-mă că m-am gândit la multe laughing numai să nu fiu singură, să nu mă sperii de vreo reacţie. Aş fi avut ocazia să fumez în clasa a XI-a când o fată mi-a întins o ţigară şi a zis: "Încearcă, dacă vrei. Nu e păcat" şi nu am făcut-o.
Dorinţa aceea este într-un procent mic, dacă ar fi să o măsori şi cred că la fel e şi la tine. Nu se merită!
M-am documentat destul de mult şi m-am contrazis cu unii prieteni, ei zicând că iarba, de ex., nu provoacă dependenţă, e complet inofensivă... mhmmm. Mai glumeam uneori cu tata, făceam aluzii să aflu părerea lui în legătură cu asta şi a zis clar la un moment dat "Tre' să fii tâmpit." A fost dură replica, m-am simţit atacată/vinovată chiar dacă nu mă atinsesem de aşa ceva şi mi-a redus instant acea dorinţă la 0. 001% tongue
Până la urmă şi ţie îţi trebuie tot o "zguduitură" care să te aducă cu picioarele pe pământ, la mine replica tatei a avut efect, dar depinde cât de sensibil eşti.
Totuşi, nu se merită să te intoxici, oricum ai răsuci lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am tot 14 ani am tot aceeasi situatie ca tine eu am zis ca as incerca sa vad cum e dar nu stiu nu e bine dar ma tenteaza ma gandesc ca daca ma voi apuk nu ma voi lasa si asta e ceva rau crede-ma ca nici eu nu stiu ce sa fac

| Cristian0884df11 a răspuns:

Salut! uite de ce nu e bine sa fumezi eu spun din propia experienta fumez de 4 ani si iti spun sa nu te apuci nu incurajez pe nimeni sa fumeze ca eu asa am inceput aveam 15 ani si din curiozitate am incercat o tigara peste 3 zile inca una si inca una tot asa pana am ajuns la un pachet! Tigara provoaca dependenta si iti scurteaza viata dupa cum o spus si unul mai bine bea pepsi decat tigara ca nu e buna crede-ma esti inca mica la 14 ani nu iti distruge viata de pe acum ca e frumoasahappy sper ca ti-am fost de foloshappy Toate cele bune!

| CrDe a răspuns:

Si eu vreau, mi se intampla exact cum ai zis tu si cred ca pana la urma incerc una...

| srg2009 a răspuns:

Brrr! Nici sa nu o pui in gura. Odata ce ai pus-o nicotina te face sa vrei si mai mult. iar tu spui ca asta a fost prima si ultima dupa 5-10 zile mai incerci una. spui eh 2 tigari in 5-10 zile nu e deloc mult. o sa ajungi mai mult mai mult pana vei fuma pachetul! Hai ceaowinking

| Vis3z a răspuns:

In primul rand NU TE APUCA DE FUMAT motivul :
1. Creaza dependenta
2. Foarte multi bani aruncati aiurea tu fiind fata ai putea sa ii utilizezi in alte scopuri!
3. Fumatul execesiv duce la probleme de sanatate poate duce chiar sa nu mai poti face copii din cate am vazut pe pachetele de tigarii in acele imagini...
4. Mai bine bea Pepsi decat sa fumezi!

| rtv320 a răspuns:

Da fata draga ia 15 lei din portofel, du-te la primul magazin si ia ti un pachet de tigari si fumeaza-l pe tot laughing

singurul motiv pentru care e bine sa nu te apuci de fumat e ca faci economie la banihappy

eu fumez si imi place