| KiSS_4146 a întrebat:

Buna de mult timp am frica de intuneric...noaptea dorm singura in camera cu tv aprins desi pun sa se inchida singur.tot nu pot dormi linistita sau daca adorm ma trezesc transpirata desi afara e frig si in casa nu e foarte cald si ma doare capu
de ce nu pot dormi linistita ca ma trezesc noaptea de multe ori si mi-e frica de intuneric?
multumesc

Răspuns Câştigător
| georgiana a răspuns:

Buna! Poti rezolva aceasta fobie apeland la un psiholog, poate fi si ceva genetic. Sfatul meu este sa dormi cu o veioza aprinsa si sa adormi cu gandul ca lucrurile se vor limpezi tot mai mult.

15 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Incearca sa nu mai dormi singura.hee hee

| Arthur a răspuns:

@AnKa... Gaseste si tu vreun motanelhee hee

| Arthur a răspuns:

Nu ati vrea sa fim singuri in 3? rolling on the floor

| Klara a răspuns:

Eu aveam problema astalaughing Ma uitam la foarte multe filme horror, citeam o gramada de carti horror, si ma mai miram de ce mi-e frica sa adormlaughing

| broscutsaaa a răspuns:

Ma alatur si eu? laughing)
Pai. daca iti este foarte foarte frica, si ai senzatia aceea de "e cineva in spatele meu"... iti spui in gand "Dumnezeu e cu mine".
Eu asa ma linistesc DE FIECARE DATA. love struck

| andreimicutu a răspuns:

Daca vrei pot sa iti tin companie si mie imi este frica de singuratate. laughing

| mariobros a răspuns:

Nici mie nu-mi place intunericul bezna in camera mea, folosesc o candeluta pe baza de ulei, emite o lumina calda, nederanjanta pentru ochi ( lumina de la veioza e cumva suparatoare), si rezista cam 24 de ora pana la o reaprindere.

| Byencutzz a răspuns:

Imi iau si eu costumu de baie si vin si eurolling on the floor)))

| ScLiFoSeL a răspuns:

Este ceva normal.Fiecare dintre noi avem fobii. Ce nu ne doboara ne face mai puternici insa de ce ne e frica nu scapam.
Incearca sa adormi cu veioza veioza aprinsa si poate da rezultate.Incearca si tu, nu ai nimic de pierdut... oricum mai devreme sau mai tarziu va trebui sa scapi de vrica.
pa pa

| AlecSSyA a răspuns:

Buna! Cel mai bine este sa ai in camera ta o lumina de veghe, cum se spune.Iti recomand ca inainte de culcare sa nu te uiti la filme de groaza si sa ai tot timpul in minte lucruri care te inveselesc si te bine dispun. Daca totusi ai o frica exagerata de intuneric poti dormi cu un animalut de plus. Sper ca iti va folosi raspunsul meu.

| KiSS_4146 explică:

@BitterSweet si cu cine sa dorm?laughingrolling on the floor

| adelina_7242 a răspuns:

Eu asi zice sa iti cumperi o lanterna si cand te trezesti iei lanterna si te uiti prin camera si te gandesti la dumnezeu ca o sa te linistesti.

| eounik a răspuns:

E o teama asta, poate ai avut ceva experiente mai demult.sau ai jucat ceva jocuri seara [de exemplu mie mi`e frica sa umblu prin cimitire seara worried, pentru ca mai demult am jucat un joc cu scheleti si erau becurile stinse si era cam nasol joculstraight face, si de atunci cand sunt seara prin apropierea mormintelor am impresia ca se scaoala mortii si fug dupa mine laughing)... Whateva`.]

Deci e o teama.

Ca sa iti invingi teama trebuie sa o infrunti, pentru ca si mie mi`era frica mai demult de ceva, ci anume, ma puneam in pat dar dupa mi-am dat seama ca terbuie sa ma duc la baie, si aveam impresia ca daca ma ridic din pat o sa ma traga cineva de picior jos [scheletii laughing], si mi-am propus ceva, mi-am zis asa : " Daca nu reusesc sa ma duc pana la bae, nu voi mai putea niciodata sa... [ma gandeam la ceva]...

Si mi-am luat inima in dinti si am plecat, si de atunci nimic nu mai pune stapanire pe mine happy

Deci draga mea, sfatul meu e sa te gandesti seara la ceva frumos, sa mergi si tu pana la bae...sau in bucatarie si sa vezi, ce se intmpla?

Eu cred ca nimic happy

te-am pupat :*

P. S : "Invinge`ti teama"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori ma confrunt-am si eu cu problema asta...
insa am vorbit cu un doctor si mi-a recomandat ca seara inainte de culcare sa nu stau la calculator sau sa ma uit pana tarziu la televizor. mi-a spus ca ar fi bine sa dormim macar o ora inainte de miezul nopti.
acum problema care era mai grava ca nu puteam sa adorm din cauza gandurilor ce ma inspaimantau am rezolvat-o in acest fel: poate o sa radeti dar functioneaza : inainte de culcare (eu cam inainte cu o ora doua ) beau o cana de lapte ( desi inainte nu-mi place) nu pot sa zic ca izi da o stare de somn DAR... te linisteste.si asa eu in fiecare seara ma pun in pat si ma uit la tv si adorm cu televizorul aprins!winking sper sa mearga ` pa

| ramonna a răspuns:

Mai bine ia somnifere!