| adinutaba a întrebat:

Deci am problemă să zic cu care mulți dintre noi ne confruntăm... Deci partea de jos (maxilarul) este drept n-am nicio treabă cu el... maxilarul de sus *pe lângă cei 2 dinți din față care sunt și ei drepți, doar puțin ieșiți în exterior* este drept.
Deci... Mi-e foarte rușine să zâmbesc cu dinții mei din cauza celor din față și este i problemă pentru mine... Asta mă împiedică să-mi fac și un prieten pentru că în mintea mea cred că el n-ar dori să stea cu o fată așa. Sunt ieșiți puțin și mă încurcă...aș vrea să-mi pun aparat dentar doar pe partea de sus... Cât este prețul unuia doar pe maxilarul de sus? Și dacă n-am o mare problemă (sunt ieșiți cu maxim 2 cm) cât timp credeți că l-aș putea purta? (După părerea voastră mă refer)...DAU FUNDA, MULȚUMESC DE AJUTOR

2 răspunsuri:
| JetBlueJet a răspuns:

Prețul unui aparat dentar variază în funcție de tipul acestuia. Cel mai ieftin este aparatul dentar metalic, al cărui preț începe de la aproximativ 2000 -2100 RON per arcadă. Ușor mai scump, dată fiind vizibilitatea sa mai redusă, este aparatul dentar ceramic, cu prețuri minime situate în jurul valorii de 3000 RON per arcadă.

Următorul pe listă este aparatul dentar din safir, foarte transparent și rezistent și mult mai puțin vizibil decât aparatele ortodontice menționate până acum. Prețul unui aparat dentar de acest tip crește odată cu avantajele pe care le oferă, începând de la circa 3500 RON per arcadă.

Aparatele ortodontice descrise până în acest moment sunt prevăzute cu ligaturi între bracketurile fixate pe fiecare dinte în parte, fapt care incomodează igiena orală și implică vizite dese în cabinetul medicului stomatolog. Cu toate acestea, există și aparate dentare autoligaturante, în cazul cărora ligaturile nu sunt prezente. Beneficiile acestui tip de aparat ortodontic se traduc printr-un preț care pornește de la circa 3500-4000 RON per arcadă, în funcție de model (metalic sau ceramic).

În cele din urmă, cele mai mari costuri le implică montarea unui aparat ortodontic „invizibil", care se fixează în partea din spate a dinților. Prețul unui aparat dentar lingual variază de la pacient la pacient, tratamentul fiind individualizat, însă se situează în jurul valorii de 3000-4000 euro pentru ambele arcade.

| MeForeverAlone a răspuns:

Eu te sfătuiesc să te consulți cu un desntist, și ori găsește el o soluție pentru tine ori cauți un aparat dentar doar pentru partea de sus.
Și încă ceva, dacă unui băiat îi place de o fată, o place cu toate calitățile și defectele pe car ele are. Până la urmă, nimeni nu-i perfect, nu-i așa?
Baftă!