| badlife a întrebat:

Deci...de cand ma stiu am urat fumul de tigara si tigarile in general...dar cele mai bune prietene ale mele fumeaza si in ultimul timp mi s-a pus in minte curiozitatea de a incerca..si ieri am tras 2 fumuri din Pall Mall cu biluta si m-am innecat putin(dar asta nu conteaza)...ce voiam sa intreb este:e bine sa continui cu Pall Mall cu biluta sau sunt prea tari? ce sa incerc din Kent1 si Sonbraine alb daca Pall Mall -ul e prea tare.Nu vreu raspunsuri gen:"Lasa-te de fumat" sau "Nu incepe".
P.S:Eu nu vreau sa devin o fumatoare inraita... vreu sa fumez foarte rar.o data sau de doua ori pe saptamana..as vrea sa continui cu PallMall dar imi e frica sa nu fie prea tare si sa devin foarte dependenta.

5 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Sobranie.
Kent mi se par gretoase.

| Wehrmacht a răspuns:

Aia cu fumatul rar cred ca multi ne-o spunem...o sa fumezi rar o perioada dupa care, din motive, o sa te apuci sa fumezi mai des.Eu pot sa ma mentin la 2-4 pe zi si sa ma las daca vreau da' tot asa am zis, ca fumez foarte rar si chiar reusisem...in primele 2 saptamani.
Nu inteleg cum va inecati.Voi inghititi sau ce naiba faceti? Suge din ea niste fum in gura dupa care trage aer in piept pe gura.
Eu am inceput cu Dunhill Negru(0.9 nicotina).Am fumat si mentolate.Intr-adevar,pall mall(negru) cu mentol mi s-a parut cam prea mentolat.Era o senzatie de tarie dar data de mentol, nu ma lua ameteala si nu mi se facea rau.
Revenind la Dunhill Negru, mai fumasem doar 1 kent 8 HD inainte.De la primul dunhill aveam o stare usoara de greata.A doua nu mai stiu cum a fost si nici celelalte.Ideea este ca daca nu fumezi si dupa ceea fumezi peste doua sau fumezi ceva mai slab si dupa aceea ceva mai tare ar trebui sa te astepti la dureri de cap, mai ales in combinatie cu cafeaua.
Saptamana trecuta nu fumasem.Am fumat din nou luni o jumatate PM negru de la un coleg, marti nimic, miercuri 1 kent HD si un PM negru, ambele cu cafea si m-a cam luat durerea de cap.Joi un PM negre si atat, azi 1 kent si 1 PM negru plus ce am mai fumat de la colegi inca vreo jumatate de PM negru.O cafea bauta.Doar o usuoara durere de cap, ma obisnuiesc iar cu ele.
Cand cumparasem Dunhill-ul acela(primul pachet, cand m-am apucat) mai luasem si un Camel(au 0.9).Am fumat 2 camel-uri una dupa alta si mi se facuse rau, nu foarte dare dar suparator.
Sfat? Incearca sa nu te apuci.
Concluzie? Daca te apuci retine ca trebuie sa ai grija la inceput in ce imprejurari fumezi sa nu te afecteze o stare naspa.S-ar putea sa devina si un obicei. Fumezi ca n-ai ce face.Eu asa m-am reapucat de fiecare data cand m-am apucat.De fiecare data eram la scoala.Mai fumau si astia cu care stau iar cu ceilalti n-aveam subiect de discutie deci ii mai praduiam de 2-3 fumuri pe fiecare.Eram frumos la inceput cand ieseam vara pe geam la 4 dimineata sa fumez fara sa afle familia si arata misto cum incepea sa se lumineze si era si padurea in apropiere...da' asta-i altceva.Ideea este ca la un moment dat m-am nesimtit si am fumat in sufragerie stau la tara, e mare casa, de obicei nu prea da nimeni pe acolo in timpul zilei da' uite ca fix atunci a avut nevoie bunica-mea de mine(deci asta mereu avea treaba cu mine cand fumam, ai grija cu persoane de genu' daca nu vrei sa se afle).Si poate ai remercat asta : dupa ce fumezi nu simti imediat mirosul.Asa ziceam eu "n-am fumat!" da' puteam de rupeam. Cele mai putin mirositoare daca ma i-au dupa colegii nefumatori sunt dunhill-urile urmate de kent care miros dar parca mai acceptabile fata de ce urmeaza adica alea Marlboro, Camel, Winchester(te simte ma.ta 3 zile dupa Winchester, dusul e neputincios). Pall Mall e si el deranjant din cate am observat, dar e undeva intre Kent si celelalte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Indiferent de tigara, tot dependenta ajungi in final.

| R0R0 a răspuns:

Nu pot sa nu iti zic.
Nu iti fac deloc bine.
Si nu cred ca parintii tai vor fi de acord.

| badlife explică:

Dar niciunul nu mi-ati raspuns la intrebatea principala:"PallMall-ul cu biliuta este tare pentru prima data?"