| HappY_5445 a întrebat:

doresc sa imi cumpar o chitara... dati-mi ceva sfaturi care e mai buna si care ediferenta dintre chitara clasica si acustica.la ce ar trebui sa ma uit cind o cumpar?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tehnic vorbind, chitara clasică are un corp mai lat decât acustica, iar primele 3 corzi Mi gros, La și Re sunt din nylon (gută, plastic). Cheile (adică alea 6 rotițe de la capătul chitarei) sunt montate pe laterelale capului și nu dedesubt, ca la acustică.

Pe de altă parte, o chitară clasică sună mai cald. O cânți cu degetele, în principiu, deși sunt oameni care cântă și cu picioarele (caută, chiar sunt). Acustica e mai versatilă, poți să cânți de la folk la metal, deși cred că ai putea face asta și pe clasică, nu se merită, e risipă.

Dacă are cine să te invețe chitară clasică, mergi pe varianta asta. Dacă știi clasică, electrica și restul sunt parfum. Eu cel puțin cânt pe electrică și mi cam pare rău că nu știu chitară clasică...

1 răspuns:
| AdaAndreeaAda a răspuns:

Hey am de vanzare o chitara clasica 3/4 Hora Reghin ne folosita stare f buna ( corzi de plastic si de meral), la un pret de 230 negociabil (daca te interseaza las-mi un mesaj te rog)