| DarkSunshine a întrebat:

e o poveste mai lunga dar va rog sa o citiți pe toata si daca puteți sa ma ajutați sad La scoala am doi colegi care de câteva luni isi bat joc de mine in sensul ca acum câteva saptamâni imi puneau porecle răutăcioase sau ma loveau iar azi mi-au pus piedica cand am coborât scările iar apoi unul dintre el mi-a luat agenda din mana si a inceput sa rupă foile din ea si sa le arunce peste tot. Ma fac sa plâng chiar daca eu in general nu sunt asa de sensibilă. Cum pot sa ii fac sa ma lase in pace? sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demonstrează ca nu esti bătaia lor de joc. Du-te la director, si spune-i ce iti fac, pentru a lua masuri, daca totul se petrece la scoala. Sau poti sa le spui parintilor ce se întâmplă, si sa ia masuri. Arata-le ca esti puternica si ca nu te cobori la nivelul lor. Nu trebuie sa plângi din cauza lor. Iti fac toaste astea, pentru ca te vad timida. Fii curajoasa si da dovada ca esti mult mai presus decât ei si nu au dreptul sa se ia de tine. Spune-le in fata ca nu te cobori la nivelul lor inferior si ca nu au dreptul sa se ia de tine. Daca tu plângi de cate ori iti fac ce iti fac, nu o sa înceteze. Fii tupeista si infrunta-i.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa zici ca niste baieti dau intro fata asa din placere? niste jegosi, eu zic sa spui probleme tale mai departe catre diriginte/director/profesor cu care te intelegi mai bine.

Intelegem glumele proaste intre colegi, dar lovitul fetelor si piedica pe scari e deja prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un professor, direct, cadru didactic etc..Si spune-le ce iti fac si in plus ei iti fac asta pentru ca le dai tu voie!

| frostxtq a răspuns:

Fara alte sfaturi sentimentale, apeleaza la director, parinti si diriginte. Asemenea nesimtiti merita aspru pedepsiti.

| Ciumpi35 a răspuns:

Le spui parintilor, apoi mergi la diriginte, director si rezolvi problema.

| DiaconitaBianca a răspuns:

Daca vezi ca fac asta de mult timp vorbeste cu parintii, un prof, diriga/dirigu sau directoarea sau le-ai putea parintilor tai sa mg la sectia de politie sa faca plangere si mie mi s-a intamplat asta si am fost sfatuita de diriga sa mg parintii la politie. Mult noroc happy