| anonima122 a întrebat:

Buna fetelor! Care din voi face handbal la junioare?
As vrea sa imi dati niste sfaturi, tinand cont ca sunt incepatoare

2 răspunsuri:
| IDontCareeeeeeeeeeee a răspuns:

Handbalul este un sport de echipă care se joacă cu o minge. Meciul are loc între două echipe a 7 jucători (6 jucători de câmp şi un portar) pe durata a două reprize a câte 30 de minute. Scopul jocului este de a marca cât mai multe goluri în poarta echipei adversare. Echipa care a marcat mai multe goluri câştigă meciul. Funda?

| OfataOricare a răspuns:

Eu joc handbal la scoala si fac parte si din echipa scoli ( portar ). Daca ai o pozitie in teren ai nevoie de rezistenta si viteza. Ai nevoie de dibacie pentru nu a scapa mingea daca primesti o pasa mai greu de prins. Cand tragi la poarta este cel mai bine sa tragi :
-la picioare in partile din lateral ale porti ( nu in mijloc )
- la colturi
-cu pamantul
Pentru ca este mai greu de prins minge. Este bine sa te uiti si la meciuri pentru a deprinde miscari ( eu am un coleg care a invatat sa faca sarituri la poarta si sa traa excelent de acolo ). Daca vrei sa stai portar ai nevoie de dibacie si reflexe si sa stai la o distanta de 10-20 cm de linia porti. Sper ca te-am ajutat :*.