| 7800Fahrenheit a întrebat:

Imi adresez intrebarea strict crescatorilor de perusi! Am si eu unul de cam o saptamana. E destul de prietenos, dar e cam sperios. Nu vrea sa stea pe deget. Am mai avut in trecut perusi, dar ceilalti au cooperat direct.
Am facut o greseala majoara, i-am dat drumul afara dupa cateva zile. Nu vrea sa intre singur in cusca si e destul de stresant. Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi cam cum as putea sa il mai imblanzesc, sa fie mai docil?

Răspuns Câştigător
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Eu am avut inainte o pereche de perusi.Prima data am avut femela si ne-am atasat una de alta foarte repede.Adica in cam o luna deja statea pe deget, pe umar. Apoi i-am luat pereche si el era foarte fricos, insa dupa un timp s-a invatat si el cu mine.Ei au zburat si nu ii mai am, dar am altii care sunt foarte fricosi.
Ca sa poti dresa un perus, iti trebuie mult timp.Nu se stie cum au fost tratati inainte, de aceea unii sunt mai fricosi si dureaza mai mult sa se invete cu persoanele din jur.Eu stiu un site foarte bun:
http://casacuperusi.wordpress.com/
Aici gasesti tot ce iti trebuie.Succes!

1 răspuns:
| KendyforAll a răspuns:

Pai,eu i-am luat mai demult mancarea din colivie dimineata,si i-am dat drumul,pe la amiaza spre seara i s-a facut foame si am intrat in bucatarie unde il lasasem si am pus boabe pe jos dar in apropierea mea,vreau sa spun ca stateam pe podea, nu in picioare.

Incet am stat teapana cu mancare in mana si a venit, a doua zi la fel, a treia zi aceiasi poveste, pana venea oriunde eram eu prin camera.

Asa l-am imblanzit. P.S:Sa iti traiasca!happy