| Iuliagabriela12 a întrebat:

Buna, îmi place de ceva vreme de un băiat din școala, cam de anul trecut, nu știu exact de când fiind de mai mult timp in școală, nu știu cum m-a atras el și așa dar de când am început acest an scolar au aflat toți ca-l plac. (el venea de cam prin august, îmi zicea Buna ce faci și etc noi nefiind prieteni și cred că făcea mișto)când o aflat ca-l plac și pus în fata ieși de la baie și nu mă lăsa să ies si zicea "iubire" "și dacă nu vreau" erau și alte colege de ale lui și presupun că au făcut un plan că sa rada de mine și lucrurile pot continua. Când mă vedea se prefacea că leșină, vai? și după un timp s-a săturat de toate astea dar colegii lui tot nu ne lasă în pace, îl trăgeau. O colega a lui chiar a încercat să-l bage în clasa la mine ne numeau "porumbei" și colega sa venea la mine și-mi zicea că el mă place după s-a dus la sora mea să-i zică ca mă place pe mine și etc.El încă din vara se uită la mine, la biserica se tot uita la mine și incerca să se aproprie, le-o zis la toți prietenii lui ca-l plac și într-un fel se "laudă" și de când o aflat ca-l plac s-au agravat într-un fel astea.Azi o colega o strigat ca-l plac.M-am saturat de toate mistorile ca-l plac încerc să par mereu indiferenta dar nu pot, m-am saturat, simt că nu mai rezist cu asta.Mereu îmi zic toți că el mă place dar nu cred, consider că el și toți alții fac mișto. Ce as putea face sa opresc acestea toate?

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.E vai si amar cat circ exista intr-o scoala. laughing Am trecut si eu prin astfel de scenarii, e horror, dar nu prea ai ce face, doar sa pari cat mai indiferenta deoarece, chiar daca tu incerci sa ignori, cu siguranta se vede pe fata ta cat de mult te afecteaza toate remarcile si toate vorbele aruncate la misto.Acesta e si motivul pentru care ei toti continua sa te hartuiasca, se amuza de reactiile tale. Daca ai adopta o poker face, eu iti spun ca s-ar plictisi imediat.Alta varianta este sa discuti cu diriginta/dirigintele, implicit cu parintii tai.Nu trebuie sa accepti nicio forma de bullying, caci fix lipsa ta de actiune va duce la perpetuarea fenomenului pe viitor, retine asta!