| anonim_4396 a întrebat:

imi place sa desenez pur si simplu fete sau baieti stand in picioare.Si am tot desenat. dar m.am plictisit de asta asa ca m.am hotarat sa incep benzi desenate.As vrea si eu idei cu subiecte si niste poze cu benzi desenate (chiar de voi) dar cu creionul nu pe calculator.Multumesc!

3 răspunsuri:
| lammaroby a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa incepi cu benzi scurte si cu povesti amuzante ceva gen Garfield apoi sa adaugi tot mai multe detalii si personaje, cine stie poate peste ceva timp for ajunge prin reviste sau de ce nu ca desene anumate la tv, succes

| alex1282 a răspuns:

Salut, pentru a putea incepe sa desenezi benzi, iti trebuie ceva mai mult decat talent. Trebuie sa ai un scenariu in minte, un personaj recurent...
Urmareste benzile facute de cei de la Image, de exemplu - mai multe benzi desenate, in Romania, la indemana, poti lua de aici - www.ErouPeBanda.ro.
Succes si sa auzim de...senate! : )

| alex1282 a răspuns:

Buna, suna bine. Doua sfaturi:

La ComiCon ce se va organiza in Romania, vei putea sa te inscrii la "mesele artistilor" - incearca acolo.

Apoi, citeste multe benzi desenate (vechi mai ales), pentru a iti pune la punct tehnica, mai ales scenaristica. Incearca sa cumperi cateva - www.EroupeBanda.ro.

Succes! :)