| iuliaentzia a întrebat:

Imi puteti da si mie cateva remedii impotriva cosurilor? (in afara de mesul la dermato).
Multumesc!:*
Funda

Răspuns Câştigător
| IuliaT900 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa iti desinfectezi fata, cu spirt sau ceva asemanator, dimineata si seara.In nici un caz nu trebuie sa le 'strangi' pentru ca iti vor ramane semne.
Uite cateva remedii naturiste:
-Foloseşte ca tratament local un Qtip (beţişor cosmetic) îmbibat în cidru ( aka alcool de mere), peste fiecare coş persistent. Dacă poţi suporta senzaţia usturătoare, nu îţi clăti faţa şi las-o să acţioneze peste noapte.

-Atât sucul de lămâie, cât şi coaja acestui fruct este deosebit de utilă în uscarea coşurilor. Aplică local zeama proaspăt stoarsă şi las-o să acţioneze pe durata nopţii. Mă simt datoare să atenţionez în privinţa aplicării acestei soluţii împotriva coşurilor pe durata zilei, atunci când te expui la soare, întrucât sucul de lămâie determină fotosensibilitate.

-Aplică local pe coşuri muştar sau pulbere de muştar amestecată cu miere. Lasă acest aliment ce conţine acid salicilic să acţioneze pentru 15 minute şi apoi clăteşte-ţi faţa. Pe lângă conţinutul de acid salicilic, muştarul abundă în vitamina C, omega 3, acizi graşi şi zinc, toate recomandate pentru tenul gras.

-O altă reţetă naturistă spune că nu-ţi trebuie decât câteva felii de usturoi pentru a avea un ten aşa cum ai visat. Asta pentru că usturoiul ucide bacteriile care provoacă apariţia coşurilor. Metoda este una dintre cele mai simple: freacă usturoiul feliat pe zonele cu coşuri şi aşteaptă câteva minute să-şi facă efectul.

-Albuşul de ou face minuni împotriva coşurilor, motiv pentru care întotdeauna când găteşti, te sfătuiesc să foloseşti puţin ca tratament local. Aplică mai întâi pe zona cu probleme suc de lămâie, lasă-l să se usuce şi acoperă cu albuş. Poţi păstra ingredientele pe faţa o oră, însă după clăteşte-le cu apă caldă.

-Poţi acţiona împotriva coşurilor şi pe timpul nopţii, dacă, după demachierea de seară, aplici puţină miere de albine şi masezi atent uşor zonele afectate. Pentru rezultate maxime, lasă mierea să acţioneze până dimineaţă.

-Taie o roşie în două şi freacă uşor miezul de faţa, lăsând-o să acţioneze timp de o oră. Aceste alimente delicioase sunt astringente şi bogate în antioxidanţi, existând chiar şi zvonuri conform cărora ar vindeca cicatricele lăsate de acnee.

Sper ca ti-am fost de folos. Funda?

1 răspuns:
| ChristinaGM a răspuns:

Eu in fiecare ma dadeam cu crema de galbenele, ziua nu ai vrea sa ai fata uleioasa, dar trebuie sa dormi cu fata in sus sa nu se stearga si mai tineam cate o felie de lamaie cam 10-15 min si m-am dat tot cateva zile cu spirt, am tinut pe frunte de 2 ori pe zi o compresa cu spirt si am scapat de ele s-au uscat si au disparut, acum mai am doar pete...