| artismylife a întrebat:

Buna happy Imi puteti explica diateza pasiva, activa si reflexiva ( sunt clasa a7-a ) Cat mai explicit si cu cuvintele vuastre.Chiar nu pot sa le inteleg.

Răspuns Câştigător
| AyllaRe a răspuns:

Diateza activa are agent(adica persoana ex: Eu merg la piata
Diateza pasiva raspunde la intrebarea De catre cine? și are verbul auxiliar a fi ( ex:La piata merg eu)
Diateza reflexiva are un pronume reflexiv si de obicei este neaccentuat si cand se poate in locui pronumele este la diateza pasiva si cand nu se poate schimba este la reflexiva ( ex: Se merge la piata.-diateza reflexiva nu se înlocuiește Se cu Tu pentru ca nu merge Tu merge la piata)
SPER SA FI INTELES

1 răspuns:
| doreal a răspuns:

Diateza pasiva, nu este insotitat de cineva, de un verb auxiliar de exemplu.
Diateza reflexia : se, isi, + verb
Diateza activa : a fi + verb

Exemple: Este foarte cald. - diateza pasiva
Se merge la scoala foarte devreme. -diateza reflexiva

Tema a fost facuta de Mihai. - diateza activa
Eu am dat teza vineri big grin.