| andrro1 a întrebat:

INTREBARE BANALA:
Cum scap de obsesia pentru un baiat? Stiu ca e ciudat sa o spun,dar pe bune e OBSESIE. EU NU MAI POT!
Sincer,zi de zi parca intentionat imi apare profilul lui,(cu toate ca nu-l am in prieteni), ba Facebook,ba insta. Iar cand in reality parca's o pisica din aia moarta,adica nici chiar asa. Fara sa vreau si sa gandesc MEREU cand il vad spun atat de ciudat si totusi dragut: - BUNAA!
Iar cand il intalnesc din intamplare e si mai ciudat. O data (de fapt de mai multe ori) vb cu sora mea despre el, si pac el in fata noastra. Tremuram toata. In alta zi ascultam muzica in casti in timp ce veneam acasa,ceva gen,,Ed Sheeran-Give Me Love", si iar el. Pe bune! Stiu is foarte fantezista, dar nu inteleg ce-s cu toate semnele astea? Eu nu cred nici in cel mai grav caz sa ma placa, dar totusi ce-i asta? Nu-i vorba de iubire asta-i clar. Amaraciune cu gust de nectar.
Ziceti-mi cum sa scap de obsesia asta?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Deci de asta ai pus tu acea intrebare (la care mi-ai dat funda). Ma gandeam eu ca este ceva de genul dar am zis totusi sa tac.

Pff. cam greu. M-ai pus intr-o situatie dificila. :/ Hm... hai sa o luam asa. De unde a inceput treaba asta? Iti place ceva la el sau ce? Sincer nu are cum sa ai aceasta,, obsesie" daca nu-l iubesti. Mai mult ca sigur asta este. Te-ai indragostit de el fara sa vrei.
Hm... cu greu poti sa scapi de asta, daca tu o descrii ca pe o obsesie atunci e ceva grav ce nu se uita cu una, cu doua.
Eu iti recomand sa alegi una dintre aceste variante.
1. Incerci sa incerci totusi sa vorbesti cu el. daca vrei. Nici tu nu ai dat prea multe detaltii despre ce fel de relatie ai tu cu acel baiat. Daca-l cunosti sau nu.
2. Ii dai block pe Facebook si insta, ca sa nu-i mai vezi profilul, afara, ai grija pe unde te duci ca sa nu-l mai vezi si incet, incet o sa-l uiti. Cu greu, dar o s-o faci.

Imi pare rau daca raspunsul nu e cine stie, dar nici intrebarea ta nu ofera detaliile necesare. (sau poate ca-s eu prost si nu am inteles)

1 răspuns:
| yoda1verde a răspuns:

Buna, cam intarziat raspunsul dar sper ca inca te ajuta.Parca ma aud pe mine in urma cu vreo cativa ani..am trecut si eu prin starile astea cand o vedeam pe EA.Am crezut ca e ceva real, o atractie reciproca ca ne-am gasit unul pe altul. Apoi am realizat ca doar eu simteam asa.Tremuram tot cand o vedeam, cand ma gandeam la ea parca tot era mai frumos, cand era in fata mea eram super emotionat dar nu puteam scoate nici un sunet, nici un amarat de "Buna".Am realizat dupa un timp ca ma imbat cu apa rece si ca nu poate fi posibil ceea ce vreau eu.Au trecut cateva luni bune, aproape un an de cand nu i-am mai vazut fata aia simpatica si tot ma gandesc la ea. Uneori nu ai ce face, trebuie doar sa lasi lucrurile sa se desfasoare, poate ii place de tine, vorbeste cu el ia-ti inima in dinti. Daca nu te place doar traieste-ti viata, candva poate o sa apara altcineva in peisaj.Mult succes!