| Adajamie a întrebat:

Intrebare pentru fete! Cică unele colege zic ca mustata se poate epila si cu lama de ras! Este adevarat? Eu nu am auzit de asa ceva. :/

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

A epila, inseamna a smulge!
Lucru de altfel imposibil sa smulgi, cu lama de ras, care practic rade/razuieste pielea.
Deci, epilarea se poate face prin procesul manual de smulgere, dupa ce in prealabil este data o crema, o ceara, sau o banda adeziva.
Pe rasul (sau barbieritul) se face cu un aparat de ras electric sau manual cu lama/lame.

Acum, pentru ca te-ai referit la mustata, pot sa-ti spun ca, cea mai eficienta metoda este epilarea cu ceara, care smulge firul de par din radacina si timp de 3-4 saptamani nu mai creste deloc.

Rasul mustatii, cu lama de ras, nu face decat sa taie firul de par de la suprafata pielii si firul sa creasca imediat inapoi, aratand urat, pentru ca firul retejat iese la suprafata rapid, fiind foarte vizibil.

| Freya1 a răspuns:

Cumpara benzi faciale sau crema epilatore nu lama de ras ca vei deveni un barbatel

| gratargratar a răspuns:

Sa nu faci prostia sa te epilezi cu lama de ras, ca ti se intareste firul si faci mustata ca barbatii. Vezi povestea Salmei Hayek.

| TheLifeIsGood a răspuns:

Iti recomand sa nu faci asta. Eu zic ca ar fi mai bine pentru inceput cu crema depilatoare, sau direct cu benzi depilatoare cu ceara happy Nu te lua dupa colegele acelea laughing

| Valentina400 a răspuns:

Mai indicat ar fi cu ceara!

| MariaMaia879 a răspuns:

Sunt un fel de lame pentru fata. Le gasesti in Dm (cred ca de la ebelin sunt). Dar firul de par creste repede