| freehugs916 a întrebat:

la inceputul verii am venit in Italia cu gandul la o vacanta la mama mea si eram mai mult ca sigura ca ma voi intoarce... pentru scoala..prineteni...si mai ales pentru cateleul meu
Faza este ca nu ma mai pot intoarece doarece mi-a expirat pasaportul si mam nici nu vrea sa ma lase sa ma intorc in Romania deorece nu am cu cine sa stau sad si va trebuii sa raman aici la scoala (desi nu vreau)... faza cea mai rea este ca eu tin foarte forte mult la catelul meu din Romania si nu pot sa stau fara el. Adica tot timpul cand vad un catel pe strada sau o poza cu un caine il vad pe el (boby ). Sincer nu stiu ce sa fac am ruygat o prietena sa se duca la el sa vada ce face si mi-a spus ca era foarte trist si supart si cu ochii plansi...( si o cred pentru ca anul trecut cand am venit din vacanta era foarte fericit ca ma vede happy latra intruna si sarea la picioarele mele doar ca sa stau cu el) stiti vreun mod in care l-as putea aduce aici? adica pentru al transporta ce ar trebui si cat m-ar costa?
daca stiti va rog sa raspundeti cu seriozitate sad funda :X

1 răspuns:
| myuser a răspuns:

Se poate transporta platind o taxa de inmagazinaj. Ai grija insa ca nu specifica-animale vii si daca nu are protectie antifrig e posibil sa il scoti inghetat din cala.
Acte: carnet de sanatate cu vaccinurile la zi, cip, pasaport, vb cu vetul pentru ca unii spun ca e mai bine sa il adoarma pe perioada calatoriei pentru ca stresul ii poate dauna foarte mult.
Intereseaza-te la ambasada care sunt conditiile la venire. Din cate stiu exista o perioada de carantina, insa nu stiu cat dureaza si nici unde se tine cainele in carantina, daca e cazul. Intereseaza-te la compania cu care zbori daca te lasa cu el in cabina fiind de talie mica(stiu ca au schimbat multe din cauza reclamatiilor de la stapanii carora le-au murit animalutele inghetate)
Daca te lasa fii sigur ca ai cusca pentru ca nu ai voie sa il tii in brate si nici sa il scoti din cusca.

SUNI LA COMPANIA CU CARE VEI ZBURA, si asta din mai multe motive:
- exista cazuri cand capitanul avionului nu este de acord sa aiba animale laolalta cu calatorii (asta foarte rar, dar exista cazuri), si atunci esti anuntata ca, din pacate, n-ai incotro, si trebuie sa-l trimiti la cala;
- e bine sa anunti din timp ca vei avea un animal cu tine pentru ca numarul de locuri pentru custi in cala este limitat, si nu se suplimenteaza pentru ca primeaza bagajele;
- sa intrebi ce fel de avion este, si unde va sta cusca si mai ales, sa ai grija deoarcee cateodata ii pierd pe unde face escala sau nu il baga in avionul bun din prima....la fel cum pierd si bagajele numai ca de data asta e vb de un sufletel.