| anonim_4396 a întrebat:

La scoala am mari probleme cu colegi. De exemplu ieri domnul de civica ne-a rugat sa ne prezentam camera noastra,sa aducem poze si sa facem planul camerei. Inainte de ora de civica(asa zisa ora de civica),o colega m-a rugat sa ii arat cum am facut proiectul si a rasfoit paginile cu scarba si la un momendat a ajuns la poza camerei mele si a inceput sa rada pentru ca aveam curatenie si cica sunt adolescent invechit ca ei au dezordie si ca asa e normal daca esti adolescent etc. Si la scoala in banca si pe langa banca imi place sa am curatenie nu pot sta in mancare,lapte si alte chestii dezgustatoare. Colegul meu de banca imi pune piedica(cica e gluma),in ore nu ma lasa sa fiu atenta la profesori si arunca cu pufuleti in mine, imi pune apa in cap. M-as muta, dar eu nu vad bine din a 4-a banca. O colega imi ia mancare cam jumatate sau 3 sferturi din ce am la mine. O data mi-a luat o portocala din banca si a mancat-osi telefonul mi-l mai ia uneori. Unele fete de la alta clasa candma vad spun:haiii, are paduchi. Nu am si nici nu am avut paduchi. Daca vorbeste colegul meu de banca cu colegi din spate profesori ma mut pe mine din banca nu pe el si el se aseaza dupa cu picioarele pe scaunul meu si imi umbla prin ghiozdan. Fetele ma barfesc si se iau mereu de felul in care ma imbrac. Eu sunt slabuta si port haine mai largi si uniforma. Cu invatatul ma descurc am note de la 6 la 10, bine am doar un 6. M-am saturat de jigniri si de glume prostesti. Cesa fac? Curatenia e o problema? A note bune? Adica am luat la un test la chimie 9 pentru ca am gresit doua valente si au ras de mine ca ei au luat 10, dar au copiat toti.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Tu nu ai nicio problema, ci ei. De fapt, cam asa se intampla peste tot, cei care ies chiar si putin din tipare sunt luati in ras si marginalizati. E normal sa mentii ordine in camera ta daca asta te caracterizeaza pe tine. Ideea cum ca nu esti ''adolescent adevarat'' daca camera ta nu arata ca si cum ar fi explodat ceva in ea e doar un cliseu prost. Fiecare isi aranjeaza camera asa cum doreste, unii sunt mai ordonati, altii mai putin. De asemenea, e normal sa te intereseze ceea ce se preda la scoala si chiar mai mult, indiferent de notele pe care le obtii. Dupa cum probabil ai observat, notele nu reflecta intotdeauna cunostintele pe care le are cineva pentru ca se obisnuieste sa se copieze extrem de mult in scoli, licee etc. Poti sa te muti, dar nu iti garanteaza nimeni ca in noua scoala nu va fi la fel, sau poti sa ii ignori si sa iti vezi in continuare de treaba, fara sa iei in seama cliseele si comentariile care nu-si au rostul. Nu are rost sa te schimbi pentru a nu iesi in evidenta si pentru a fi la fel ca altii.

3 răspunsuri:
| Rustin a răspuns:

Te poti muta.Sau incearca sa fii mai dura (Mai **** palme, mai impingi, dar ai grija ca atunci cand te rastesti sa o faci clar). Ar merge si daca ai schimba stilul de imbracaminte. Schimbarea asta o poti face in vacanta de vara.

| HaHaGirl a răspuns:

Fetito tu ai GRAVE PROBLEME CU CAPU', ti-am mai zis odata, daca lumea de aici nu reuseste sa te ''satisfaca'' cu raspunsurile lor du-te la un psiholog pentru ca esti grea de cap,.app:colegii aia ai tai ''adolescentii aia normali'' cum zic ei, aia sunt o problema reala nu tu

| Gimiki97 a răspuns:

Stai linistita, pastreazati calmul si mutate din scoala in care esti la alta scoala pentru ca nu esti obligata sa suporti toate fazele astea de prost gust. Ia-ti inima in dinti si incepe sa cunosti noi persoane care te accepta asa cum esti si dovedestele la colegii tai care ii ai acum ca nu iti este frica si poti sa iti gasesti persoane cu care te poti intelege si stiu ce e aia colectivitate. Daca ai prieten/a buna sau ruda care cunoste o scoala normala si se invata bine si daca poti sa o vizitezi, iar daca este pe placul tau de ce sa nu incerci sa te acomodezi acolo. In viata o sa treci peste tot felul de oameni care o sa te impresioneze ori cu inteligenta lor sau cu prostia lor si trebuie sa inveti sa stii cand sa pui punct la ceva si sa mergi mai departe.