| MARIAAAAA46789 a întrebat:

Bună lume, întâpin o dificultate
Am 17 și risul unei sarcini,iubitul meu sa întors curând din străinătate și pot zice ca nu ne am prea gândit la consecințe iar acum suportam,nu știm ce sa facem în legatura cu asta cum sa abordam problemea, el are 16. iar eu vreau cu orice preț sa pastez copilul iar el nu este chiar atât de hotărât
Aveam planuri de viitor și nu stim cum sa gestionam situația cu părinți școala viitorul...poate responsabilitatea copilului, reacția părinților care nu va fi deloc bună. vrem câteva păreri din exteriorul situației

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă mai ai timp, renunță la sarcină. Altfel, ți-ai pus viitorul in dificultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilul este nevinvoat.

| Miruna333 a răspuns:

Este o responsabilitate uriasa care iti va schimba viata la 180 de grade. Veti fi 2 copii cu un copil, asta daca el va ramane prin peisaj. Niciun adolescent nu isi doreste un copil, e si normal. Planuri de viitor are toata lumea intr-o relatie adolescentina si nu se intampla. E mult prea devreme pentru planuri si alte lucruri. Singurul lucru realist la care sa te gandesti este copilul, in rest nimic nu e batut in cuie. In locul tau m-as gandi daca este ok cu adevarat sa pastrez copilul.
Gandeste situatia la rece. Te bazezi pe sentimente, insa, daca te detasezi, vezi ca nu este cea mai buna optiune pentru tine, viitorul tau, pentru copil, pentru familie, etc.

| Dragobeta a răspuns:

Iubitul nu e hotarat in ce priveste copilul, dar si-a bagat-o hotarat. Nu a avut rabdare sa puna un prezervativ.
Te astepti ca parintii tai sa suporte greseala ta si sa-ti creasca copilul. Ca tu, cu scoala, nu te vei descurca. Nopti nedormite, etc. Nu mai spun de partea financiara. Tot pe umerii lor va cadea. Nici nu stii cate cheltuieli sunt cu un nou nascut. Cum ar fi buna reactia lor?
Viitorul deja ti l-ai facut. Schimba planurile.