| Alinootzza a întrebat:

M-ati putea ajuta si pe mine prin a-mi raspunde la cateva intrebari? Nu mi-a venit menstruatia de 2 luni, dar nu am intretinut relatii sexoale pana acum.Cat de mult timp poate intarzia? Am motive de ingrijorare?

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Poate intarzia luni de zile. Mi s-a intamplat si mie, imi venea o data la 3 luni, apoi s-a reglat, dar in cazul meu cred ca era de la dieta hipocalorica pe care o tineam atunci si cu care am cam exagerat. Oricum, menstruatie nu este regulata in adolescenta asa ca nu ai de ce sa iti faci probleme, cu atat mai putin daca nu ai avut relatii sexuale. Daca intarzie mai mult de 3-4 luni eu te-as sfatui sa mergi la doctor. Dar nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme happy.

| Mi16 a răspuns:

Daca nu au trecut inca 2 ani de cand ti-a venit prima data nu ai motive de ingrijorare, pentru ca menstruatia in aceasta perioada este neregulata, nu te ingrijora dar totusi poti vorbi si cu mama ta.