| AmericaMyDream1 a întrebat:

Ma numesc Anda, am 15 ani. Intrebarea mea este in legatura cu faimoasa America. Totul a inceput cand ai mei mi-au dat la nastere un prenume american. (nu cel mentionat mai sus) Sau ma rog englez, dar in niciun caz romanesc. Apoi in copilarie ma uitam la desene si seriale de acolo. E drept ca americanii ne influenteaza in mare parte viata. Iar eu sunt doar o adolescenta cu multe vise. Stiti si voi Jetix sau Disney Channel, erau posturile mele preferate. Sa nu mai spun ca invat engleza de la gradinita si tot mi se pare ca nu stiu mult. In fine, am crescut si am vazut diferite filme made in usa si am devenit fascinata de viata americanilor. Si de orasele lor cu cladiri mari, cred ca fiecare am visat macar o data la new york. Deci ati inteles ideea, America a fost mereu visul meu si inca este. Am fost mereu suparata ca nu m-am nascut acolo. In prezent sunt la liceu intr-o clasa de biologie si chimie. Visez sa ajung doctor si poate asa imi voi vedea si visul implinit. Sper din tot sufletul, mi-am dorit asta toata viata mea. Desigur, am momente cand ma satur sa tot traiesc in vise si imi amintesc de viata mea reala. Imi este frica ca poate cu trecerea anilor voi renunta la acest vis, el fiind chiar si acum in viziunea mea, aproape de imposibil. M-am interesat despre Universitatile din SUA, insa mi se par niste preturi exagerate, deci sa invat acolo cade din start. Apoi am auzit ca exista diferiti hoti si ca americanii nu ar duce deloc o viata sigura. Dar na, poate asa se aude si de Romania in alte parti. As vrea sa gust acest "vis american" care imi domina viata, chiar credeti ca exista? Nu vreau acum sa ma considerati o disperata care nu a iesit in viata ei din Romania, pentru ca am calatorit in afara inca de la 6 ani, dar doar pe acest batran continent Europa. Multi spun ca in Europa se traieste mai bine ca in America, dar eu nu cred, sau cel putin nu in Romania. De multe ori m-am visat prin new york si ma trezeam dimineata razand. Deci, daca aveti sa-mi dati cateva sfaturi despre cum mi-as putea indeplini visul, eu citesc si apreciez orice raspuns. Voi ati avut vreodata un vis atat de mare, ati visat vreodata la America? Si daca da, cum s-a terminat, ati ajuns pana la urma sau v-ati pierdut pe drum?

10 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Nu m-a fascinat niciodata America, in schimb m-a fascinat Japonia si Coreea. Am avut un singur vis cu asta dar nu era asa de clar...Limba engleza este mult mai usoara de invatat, pe langa japoneza deci visul tau e mai posibil sa se indeplineasca decat al meu.
Dar sa stii ca, perfectul pe care il vezi tu in filme sau la televizor nu e chiar asa.
Eu nu am visat niciodata la New York.America de N ar fi ultimul continent pe care as brea sa-l vizitez.
Este foarte greu sa te muti intr-o alta tara, alt continent.Am rude care au mers acolo si surprize surprize, au venit inapoi.
Daca iti doresti mult si chiar vrei asta, nimic nu ar trebui sa te opreasca!

| Liviu a răspuns:

Vezi tu puisor, find copii visam cu ochii deschisi, ne hranim cu iluzi... ne axam un 'tel' si vrem sa il atingem, insa cu anii ce trec peste noi, realizam ca exista lucruri mai importante de facut.Anume familia, un loc de munca in tara ta, sanatatea, o iubita, un iubit... care sa merite multe.Realizam ca eram copii, si ca aveam fumuri in cap.Doream ceva ce nu se merita, si multe altele. Uneori si eu sper la partea plina a paharului, insa apoi ma uit la partea goala.Eu spre exemplu sa zicem ca mi-as dori un telefon performant, touch screen, nu stiu cati G de rami, si asa mai departe.Insa apoi ma uit si la alti care nu au ce manca, si realizez ca ei poate si-ar dori sa numai aibe grija zilei de maine. Vezi tu trebuie sa ne multumim cu ce avem big hug

suntserios
| suntserios a răspuns:

America nu e nici pe departe locul ala plin de lapte si miere prezentat pe la TV. Da au orase cosmopolite si un stil de viata liber, dar traiul din Europa de vest este mult mai de calitate decat ce se intampla in America. Chirii de mii de euro in orasele mari pentru o o prapadita de garsoniera, aglomeratii, poluare, macare proasta, rata criminalitatii mare, economie care se taraie si la ei samd.

O facultate in State costa 50.000-60.000$ pe an, ceea ce e imens.

Din punctul meu de vedere traiul din SUA e departe din toate punctele de vedere fata de Anglia, Olanda, Germania, Austria, Elevtia. New Yorkul pentru mine va ramane un oras pe care sa il vizitez si atat

| T0T a răspuns:

Eu unul as rămâne in Romania, dar dacaasta iti doresti, de ce nu.
.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu crezi ca in America sunt cainiii cu colaci in coada?
Frumos visul tau, nu e imposibil de realizat!
Incearca pentru inceput sa-ti faci vacantele acolo
Apoi invata, da mai departe la facultate, o specilazizare care stii a se cauta acolo, si poate vei avea sanse sa-ti realizezi visul.
Dar sa stii ca tot timpul iti va fi dor de tara ta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca macar o vacanta candva, e mai greu sa ajungi sa locuiesti acolo si nu poti sti ca vei avea viata mai usoara. Dar sunt de acord in rest, chiar e de vis, insa parca as prefera o tara europeana ca Irlanda sau Anglia mai intai, chiar si Germania. Cred ca oricine a visat macar o data sa traiasca in alta tara mai avansata decat a noastra.

Dar stii, nu e bine nici sa te agati de vise acum fiindca, nah, uiti sa traiesti, uiti de viata pe care trebuie sa ti-o duci in prezent.

| kyliejenner a răspuns:

Nimic nu e imposibil daca iti doresti cu adevarat si daca muncesti pe ruptewinking ai o singura viata, profita de ea si vei ajunge sa iti indeplinesti visul american

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Daca te intereseaza, si eu am acelasi vis.dar bine nu "america" eu vreau undeva prin japonialaughing uitete la videouri de la bromaniahappy scrie pe youtube si gasesti acolo si iti zice cum a ajuns el in LA :p
Dar oricum nu cred ca e prea diferit acolo. doar ca oamenii au alta gandire

| gabriel87000 a răspuns:

Orice om de pe pamant se naste intr-o tara.de-ci e imposibil sa lasi tara ta natala si sa te muti intr-o alta tara.cu toti avem visuri sa ajungem cine stie unde dar tot acasa tragi.e bine sa faci excursi sa vezi lumea dar sa stai pe perioade mai lungi nu as sta

| Alexx911 a răspuns:

Daca nu poti studia in america la facultate, iti sugerez sa faci facultatea in alta tara(Anglia de exemplu) unde stii ca diplomele de la acele facultati sunt recunoscute si in america.Trebuie sa fii foarte puternica din punct de vedere psihic(la fiecare "cadere" sa te ridici si sa fii mult mai puternica ) si sa fii foarte buna la ceea ce faci (medic in cazul tau). Poti intra pe forumul romanilor din america si sa pui acolo intrebari.
P.S. nu-i baga in seama pe cei care te jignesc sau iti spun ca nu vei reusi, trebuie sa crezi in tine orice s-ar intampla.Te sfatuiesc sa iti cumperi carti si sa te apuci de studiat limba engleza ca sa o stii la perfectie

Sper ca te-am ajutat!