| lavinia052 a întrebat:

Bună. Mai este cineva care suferă de depresie? Simt ca nu pot face nimic, nu mă pot concentra pe învățat, în general nu pot face nimic și mă simt mai bine doar când mai ies afară cu prietenii dar uneori nu pot ei sau eu am prea mult de învățat și ar trebui să stau să învăț însă tot nu reușesc și apoi regret ca n am ieșit ca oricum n am învățat nimic. Îmi puteți da sfat? Poate ar trebui să ies chiar și dacă am mult de învățat ca să mă motiveze? Ideea e ca eu ies des, dar nu chiar zilnic.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca mai mult de jumatate dintre adolescentii care scriu pe TPU sufera de depresie
este foarte bine ca iesi cand si cand din casa, aerul face foarte bine psihicului, prin oxigenare si nu numai
partea nasoala este ca atunci cand ai depresie nu vrei sa mai iesi pentru ca te izolezi
este foarte bine sa iesi mai des sa te plimbi!
in cazul tau poate sa fie si astenie de primavara, daca ai aceste stari de putina vreme, in cazul astentiei e primavara este recomandat sa iei suplimente precum Magne B6 sau ceea ce iti recomanda farmacistul!
daca simptomele depresive sunt de mult mai multa vreme, atunci recomand cu mare incredere sa te vada un medic psihiatru, este specialitatea sa! nu este nicio rusine, si in cazul depresiei functioneaza faptul cu cat tratezi mai repede depresia cu atat sunt sanse ca ea sa se vindece, sa nu devina cronica sa nu fie recurenta!

| MistarGoGu a răspuns:

Încearcă sistemul 30 / 30 minute invatat -pauză! Daca Te apuci sa înveți la 3-4 materii la rand fara un pic de pauză e jale! In cele 30 min cat înveți... pai înveți lasi telefonul si notificarile din 10 in 10 secunde! Cat faci pauză pune ceva parfumat in camera o lumânare, asculta muzica si stai macar 10 minute din pauză pe pat cu ochii închisi si gandeste-te la ceva frumos,... orice
Asa făceam eu la Academia Militară... si acolo învățăm nu gluma! Si functiona al naibii de bine

| MihaiMB a răspuns:

Parerea mea este ca sistemul de invatamant de la noi cam se bazeaza pe faptul ca sa memorezi cat mai multa teorie, nu sa inveti ceva, doar ca memoratul asta atat de mult nu este chiar pentru toata lumea si nici nu este sanatos pentru ca la un moment dat vei ajunge in depresie, sa nu mai iesi din casa ca ai de invatat la nu stiu ce materie sau chiar la mai multe. Daca chiar simti ca nu mai poti sa inveti, ca te doare capul si chiar nu vezi ca nu mai poti sa retii nimic, cel mai bine este sa iei o pauza si sa iesi pe afara, sa mai relationezi cu lumea.