| chocolateo a întrebat:

maine am ora de biologie si am invatat despre grupele de sange.Ne-a dat tema sa ne calculam noi grupa de sange prin nu stiu ce incrucisari si nu am inteles.Stiu ca mama mea are A2 forma homozigota iar tata AB4, eu ce grupa am? Multumeschappy

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca mama este homozigota(LaLa) si tatal heterozigot(LaLb), vei avea fie grupa A, fie grupa AB--- in niciun caz grupa B sau O!

Grupele sanguine sunt determinate de trei tipuri de gene: La, Lb şi I. Genele La şi Lb sunt codominante în timp ce gena I este recesivă. In funcţie de combinaţia de gene prezente în genomul unui individ putem obţine următoarele grupe sanguine:
* grupa A-> genotip LaLa sau LaI
*grupa B->genotip LbLb sau genotip LbI
*grupa AB->genotip LaLb
*grupa O -> genotip II
Dupa modelul schemelor de la pagina 3-Codominanta din link :http://5.2.204.3/bac2013/biologie_2012-2013.pdf
apuca-te sa faci schema incrucisarii pentru cazul tau ( mama "LaLa" si tatal "LaLb")

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a intelege mai bine, foloseste lectiile Ael, capitolul "determinarea grupelor sanguine":http://ael.ctcnvk.ro/eContent-Biologie/PL-Bio-9-26-3%20lectii/#M03-01

| corbulalbrosu a răspuns:

Grupa de sange se poate determina doar prin efectuarea unor teste de laborator prin care se determina prezenta sau absenta antigenelor din sange. Deci nu exista nici-o alta metoda de calcul sau evaluare in functie de grupa de sange a parintilor. Sanatate!