| Daiana90 a întrebat:

maine fiind premierea va trebui sa tin un discurs, apoi sa inmanez niste diplome profesorilor in semn de recunostiinta etc, si la fiecare sa spun cateva cuvinte. o sa fiu pe o scena fata in fata cu sute de copii din toata scoala cu toti profesorii si cu o gramada de parinti. o sa mor de rusine, nici nu apuc ziua de maine ce speriata sunt.eu sunt mai timida, mai bleaga, speriata sa nu cumva sa gresesc si cand ma scoate la raspuns ma pierd, imi tremura vocea parca plang si ma pierd cu totul.profesorii imi spun sa ma calmez.cum sa vorbesc eu in fata atator oameni, o sama pierd si ma voi face de rusine. din pacate nu poate pune pe altcineva in locul meu si habar nu am cum voi trece peste asta.crying. cum sa fac sa nu am incurc maine?

2 răspunsuri:
| mariamarybu a răspuns:

invata foarte bine ce ai de spus! fa-ti un discurs! ai incredere in tine! daca teau ales pe tine din sute de copii inseamna ca au incredere in tine! asa ca da tot ce ai mai bun si succes!

| Senga a răspuns:

Fa-ti un discurs schematicbig grin si eu am aceeasi problema...totusi de cand am inceput sa imi invat schema discursului am mai multa incredere in mine si nu ma mai pierdbig grin de asemenea nu te gandi ca sunt atatia oameni acolo, asta nu te va ajuta cu nimic, sau ca sa fie si mai amuzant imagineaza-ti ca profesorul pe care ilo detesti cel mai tare sau care ti-a facut zile negre e in chiloti si face tumbe sau orice alta chestie amuzanta. De asemenea cand te uiti prin sala nu te uita la oameni propriu-zis, uita-te la ei in frunte sau chiar putin peste ei.

Ai incredere in tine, vewi reusi cu siguranta.

O seara placuta si mult mult succes maine!