| anonim_4396 a întrebat:

Mi se intampla o chestie ciudata...Tot timpul inainte de a-mi veni ciclul parca nu mai sunt eu.Sunt tot timpul nervoasa, intepata iar acum m-am tot certat cu prietenul meu din orice motiv.Azi,cand mi-a venit in minutul urmator nu mai simteam acea "ura" sa zic asa parca chestiile astea toate mi-au trecut si eram destul de bine dispusa. Oare sa fie din cauza ciclului? Voua vi se intampla chestiile astea?

Răspuns Câştigător
| Eaaa_4667 a răspuns:

Buna! da este din cauza ciclului. si mie mi se intampla. nu am chef de viata.am chef de certa ma cert cu prietenele.am stari in care imi vine sa plang. unele sa rad, daca mai ai nevoie de ceva.de ciclu si nu stii daca e bine sau daca e in regula. poti intra pe http://noifetele.ro :). poti lasa mesaj si vei primi mesaj peste cateva zile. :* love struck

1 răspuns:
| Malphas a răspuns:

Se numeste SPM (Sindrom premenstrual).
Mai mult de 85% din femei au una sau mai multe tulburari de ordin fizic si emotional in perioada ciclului menstrual cuprinsa intre ovulatie (cand se elibereaza un ovul din ovar, in aproximativ a 14-a zi de ciclu) si prima zi a menstruatiei. Aceste tulburari poarta denumirea de simptome premenstruale. In momentul in care acestea interfera cu capacitatea femeii de a-si indeplini indatoririle si de a relationa normal cu anturajul, tulburarile se incadreaza in asa numitul sindrom premenstrual. In timp ce anumite femei incep sa aiba aceste probleme in jurul varstei de 20 de ani, altele inregistreaza debutul tulburarii la 30 de ani. Sindromul premenstrual poate avea o evolutie oscilanta, cu ameliorari si agravari ale simptomatologiei pe durata perioadei reproductive a femeii, iar pacienta poate inregistra inrautatirea simptomelor in apropierea perioadei de premenopauza (la sfarsitul deceniul 3 sau 4 de viata).
Despre acest sindrom se poate vorbi doar la femeile care au cicluri ovulatorii. Cele care nu ovuleaza (datorita prezentei unei sarcini, menopauza sau administrarea pastilelor anticonceptionale) nu sufera aceste tulburari. Totusi, multe dintre ele au simptome legate de nivelurile hormonale din sange.

Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sindromul-premenstrual_1047