| IceCreamDoll a întrebat:

Nu reusesc sa ma inteleg cu multi din clasa. Ca sa fiu scurta si la obiect nu sunt nici urata si nici retardata. Spre exemplu daca un profesor ii zice unui coleg sa stea cu mine in banca daca lucram in grup (in cazul in care colega de banca e acasa) ala/aia zice: e obligatoriu sa stau cu ea? Eu nu sunt genu care sa raspunda ca mistocarii si tac din gura si pic prost. Pana si unii profesori incep sa rada. Din cauza lor nu pot nici macar sa-mi gasesc un iubit. Au comentat de mine la toti din liceu. Am discutat si cu parintii si zic ca aberez, dar nu e nici o aberatie. Cred ca se poarta cu mine asa ca ma stiu mai linistita si mai retrasa (ca doar na, eu nu mi-am inceput viata sexuala ca multi din ei de prin gimnaziu). Plus ca problema persista, ca sa ma faca sa ma simt si mai prost ma striga pe numele de familie si mi-l si pocesc. Nu stiu ce sa mai fac dar cred ca intru in depresie. Va rog putin ajutor si multumesc ca ati petrecut cateva minute pentru a citi problema mea.

Răspuns Câştigător
| Abadonna a răspuns:

Ce naiba nu e in regula cu copii astia?! Presupun ca prin faptul ca ai dat dovada de bun simt si prin faptul ca esti o fata la locul tau te-ai evidentiat ca fiind diferita. Cu totii stim ca idiotii considera oamenii diferiti ca fiind periculosi.
Problema cu tine este ca nu gasesti resursele necesare ca sa le raspunzi asa cum trebuie... ignori ignori dar pana la urma ii ia mama dracului. Si daca iti vorbesc adresandu-ti-se cu numele de familie ( pronuntat gresit ) la fel poti face si tu, le vorbesti rece, de sus, pe numele de familie ( dar il pronunti corect pentru ca tu stii sa vorbesti ) si cand ei vorbesc aiure ii corectezi si mia adaugi si alte adjective si adverbe prin care le descrii afectiunea ta pentru ei ( gen : idiotule, frustratule happy ) si o sa vezi ca o sa inceapa sa mai evite sa spuna tampenii.
Si daca vrea un prof sa il/o puna pe unul/una cu tine in banca nu mai bine zici tu inaintea lui/ei "Domnule profesor, as prefera sa evit sa lucrez cu o persoana insuficient pregatita si mai bine m-as descurca singura" si o sa vezi ce incepe sa le crape ceva in eilaughing.
Cat despre partea cu viata sexuala, cred ca stii ce ti-as recomanda sa le zici fetelor ca sunt laughing, pentru ca este tristul adevar. Eh, o sa vada ele un pic mai incolo cat de apreciate vor fi de altii pentru ca si-au batut joc ele singure de ele.
Nu fi retrasa, nu te izola in tine, da-le peste bot la toti infantilii, ignora-le rautatile si fii de 2 ori mai rea cu ei decat ei cu tine. Toti virgineii o fac pe macho inca de la varste din astea - copii frustrati si tristi care se comporta ca niste catelusi in calduri.
Zi-le sa nu mai transpire uitandu-se la tine si sa se descurce singuri laughing.
Ne auzim, mult succes :*

PS: Depresie? Las-o dreacu' de depresie ca e mai bine fara. Gaseste o activitate sanatoasa care sa te si elibereze de stres ( stii ce bine e cand dai la sac? apuca-te de un sport de lupta sau ceva si vezi ce bine te simti; si da, chiar daca esti fata nu te impiedica nimeni si chiar vei fi apreciata happy ) si zambeste-le in fata cand le spui ce taraturi si nulitati reprezinta ei in fata ta!

5 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Nici prin gand sa nu-ti treaca sa le faci pe plac ciumpalacilor.Stii de ce se poarta urat cu tine? Pentru ca le esti superioara, nu faci parte din grupul lor si daca nu te pot prosti, atunci incep cu jignirile. Poate ca la un moment dat o sa incerci sa devii ca ei, sa te ¨ integrezi ¨, crede-ma, o sa-ti para rau de pasul asta.Nu e ceea ce te reprezinta si te sfatuiesc sa iti gasesti prieteni pe masura ta.Nu te lua cu ei, dar nici nu-i jigni.Indiferenta pe care ai afisat-o pana acum e arma cea mai buna impotriva cretinilor.
Mergi pe drumul tau!

| KaRa23S a răspuns:

Mie nu mi s-a intamplat doar la unii colegi. Eu mi-am facut un grup a meu in clasa. Suntem un grup mai negativ dar ma rog, deoarece era compus din cele mai vulgare din clasa printre care si eu. Nu stiu ce sfat sa iti dau. Indiferenta e o solutie doar in unele cazuri

| andrutzakiss a răspuns:

Pai e o problema ciudata dar nu cred ca merge cu icnoratul ...incearca sa vorbesti cu ei sa ii faci sa te inteleaga pentru ca nu e o optiune nici depresia fiindca o sa te creada o nebuna... vorbeste cu parinti dar foarte serios si spune-le ca nu aberezi, mai multe nu stiu ce sa iti mai zic dar succes in continuare :* happy

| ღMalynutzaღDeeaღ a răspuns:

Nu baga in seama toate atitdinile lor happy incearca sa fii mai sociabila si sa fii tu insusi totodata. arata-le ca tu nu esti o persoana de care poate oricine sa zica ce vrea cand vrea happy fii putin mai cu nasul pe sus si fai sa arate prosti din comentariile lor de prost gust

| azzuBaa a răspuns:

Buna. Am avut si eu problema asta si in unele cazuri o mai am. Nu te lasa batjocorita de ei... Pur si simplu trateaza`i cu indifeerenta. O sa te lase in pace cand o sa vada ca nu te mai enervezi la glumele lor proasteoh go on eu asa fac meereeuhappy sper ca te-am ajutatwinking:*.