| Mihaeladexamir a întrebat:

Numele meu este Mihaela, iar luna viitoare împlinesc 16 Ani! Locuiesc în Germania cu familia de 3 Ani! Sâmbătă merg in România. Si as vrea sa raman acolo..sa ma mult la iubitul meu,pentru ca m-am certat cu părinții mei,si nu vorbim dinainte de Crăciun,iar tatăl meu m-a batut! Și tot imi spun ca daca vreau sa plec, o pot face! Întrebarea mea este:O pot face? Sa raman la iubitul meu in România? Mulțumesc

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iubitul tau cred ca sare de 20 si ceva de ani, din cate banuiesc. Esti minora si legal nu poti face asta. De ce ai avea mai multa incredere in iubi ăsta al tau decat in parinti?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si parintii iubitului tau de ce sunt obligati sa mai creasca un copil? Sau tu vrei la 16 anisori ai tau se te duci sa locuiesti cu ditamai barbatul? Cand ala se satura de tine care e planul?

| gratargratar a răspuns:

Nu poti, caci la 16 ani se poate considera abuz de minori din partea prietenului tau. Doar dupa 18 ani poti face asta. Oricum, atata vreme cat prietenul asta al tau nu-ti da o garantie serioasa pe termen lung, nu vad de ce te-ai increde in el.

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Mai bine e sa ramai la parintii tai la varsta ta! Plus ca nu poti stii daca prietenul tau este in totalitate sincer cu tine, nu stiu de cat timp il cunosti, dar esti mult mai in siguranta la parinti 100%! Acum tu decizi, doar ca s-ar putea sa-ti para rau daca te muti la prietenul tau..de obicei asa se intampla! Ai grija de tine!