| Chlo a întrebat:

Puteti sa ma lamuriti in legatura cu ceva? laughing Care este diferenta dintre perceptie si reprezentare? Funda+vot

Răspuns Câştigător
| iAlien a răspuns:

PERCÉPȚIE, percepții, s. f. 1. Proces psihic prin care obiectele și fenomenele din lumea obiectivă care acționează nemijlocit asupra organelor de simț sunt reflectate în totalitatea însușirilor lor, ca un întreg unitar; imagine rezultată în urma acestei reflectări;
REPREZENTÁRE, reprezentări, s. f. Acțiunea de a reprezenta și rezultatul ei. 1. Înfățișare, redare, reproducere a unui lucru (prin mijloace plastice)
Perceptia e diferita la fiecare om. Reprezentarea e ceva universal o interpretare care e aceeasi pentru fiecare.
Sper ca te ajuta thinking