| pitbull93 a întrebat:

sa zicem ca intra cineva la mine in curte si eu il bat, si sun la politie. dupa aia daca is scoate zile de alea trebuie sa i platesc daune morale? vreau sa imi raspundeti doar daca stiti sigur ca nu vreau sa platesc cine stie cati bani. Ca sa nu mai mai intrebati dc vreau sa il bat stati ca va zic: seara asta am fost cu niste prieteni la un bar, ei am stat la o masa si mo chemat cineva pana la masa la el, nu stiu ce sa imi zica. Atunci vine in bar un barbat era in stare de ebrietate si ma bruscheaza ca cines eu si cate de astea si o incercat sa sara sa ma bata dar m-am ferit si mo atins cu o palma atunci l-am injurat. Bun am iesit din bar el no sarit ca il tineau oamenni de acolo si am plecat pe strada, dp vreo 10 minute apare cu masina si o vrut sa treaca peste noi dar am sarit toti peste gard. Dupa aia am trecut inapoi in drum. Prima data o mars la un priieten de-al meu si eu dat un pumn in fata ala no zis nic, cand o venit la mine (eu intre timp de dupa gard mi-am loat o bata, nu cine stie ce) deci cand o venit la mine eu ma dadeam in spate si ii spuneam sa nu se apropie ca i dau dar el tot venea si i-am dat cu bata dar nu am dat in cap i-am dat in lateral prin umar. Am lasat bata si am fugit si eu si prieteni mei. Dupa aia neam ascuns pe niste livezi si mo sunat unu si mi-a zis ca ne cauta sa ne bata si ca vine la mine acas in fine. Voi ce ziceti am procedat corect, am incercat cat am putut sa evit dar noh. Chiar si intre timp ce eram ascunsi am sunat la politie si le-am zis ca umbla ala beat cu masina pe drum, chiar am dat si detalii ce masina are etc. o venit politia si o trecut pe langa el fara sa i faca nimic si am mai sunat o data si le-am zis ca o trecut pe langa el si mi-a multumit, dupa aia o mai trecut de cateva ori pe langa el si tot nu lo oprit. Noh daca vine la mine acasa chiar daca nu sare sa ma bata eu tot vreau sa il bat si cred ca procedez corect ca nu face nime dreptate, se poate ca sa imi faca ceva politia ca il bat la mine in curte? va rog sa ma ajutati si sa imi ziceti? dau funda, astept raspunsuri serioase!

1 răspuns:
| Denni99 a răspuns:

Nu are ce sa iti faca politia deoarece ai dat in el in legitima aparare.