| Michelle_5585 a întrebat:

Se apropie teza la romana si nu inteleg un lucru.cum stiu daca rima este pereche, incrucisata, imbratisata sau monorima? Va rog explicati-mi big grin. dau fundaaaaa:*

Răspuns Câştigător
| remusbb a răspuns:

Nu-mi zi ca esti cls a6a big grin
poti sa iti dai seama asa :
imperecheata este asa
rimeaza primele doua versuri
si ultimele versuri is grupate 2 cate 2

incrucisata :
primul vers rimeaza cu al treilea iar al 2lea cu ultimul big grin

imbratisata :
primul vers rimeza cu ultimul vers iar al doilea cu al treilea big grin

monorima :
toate versurile au rima identica big grin \

sper ca te-am ajutat
papa...

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna:* pai dupa cum sunt versurile ultimele 2 litere ale ultimului cuvant dintr-un vers, iar
-daca luam o strofa de 4 versuri da? asa daca ultimele 2 literele ultimului cuvant din primul vers rimeaza cu ultimele 2 litere ale ultimului cuvant din versul al 2-lea atunci aia este rima imperecheata iar 3 cu 4
-daca rimeaza primul cu al 3-lea iar al 2-lea cu al 4-lea atunci este incrucisata
-daca rimeaza 1 cu 4 si 2 cu 3 este imbratisata
-iar daca rimeaza toate intre ele este monorima
am incercat sa explic cat de explicit am pututbig grin acum sa vedem daca ai inteles. bafta la teza:* app si eu dau maine:-ss

| remusbb a răspuns:

@3lacool
multumesc pentru apreciere!
si sanatate si mult succes in toate! big grin

| eusuntmarius a răspuns:

Rima împerecheată: rimează primele două versuri și ultimele două (aabb): mare, tare, mică, pică.
Rima încrucișată: rimează primul vers cu versul al treilea și versul al doilea rimează cu ultimul vers (abab): mare, mică, tare, pică.
Rima îmbrățișată: rimează primul vers cu utlimul vers, iar versul al doilea rimează cu versul al treilea (abba): mare, mică, pică, tare.
Monorimă: versurile au toate aceeași rimă (aaaa): mare, tare, pare, sare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imbratiasata 12si34, monorima1234, incrucisata1432