| johnkenedy a întrebat:

Buna seara, am o nelamurire si nu vreau sa actionez fara a fi in cunostinta de cauza.
Doresc sa cumpar un DSLR second-hand de pe un site de anunturi, am vorbit cu acea persoana si mi-a spus ca nu are certificat de garantie pe el.
Acuma vine si intrebarea..de unde stiu eu ca acel DSLR nu este cumva furat, si poate ca ma trezesc cu proprietarul la usa si imi spune sa ii returnez bunul, de unde pot fi eu sigur ca e al lui daca nu are certificat de garantie?
Si chiar daca ar avea, poate sa spun ca nu ar fi pe numele lui, poate si el l-a cumparat de la proprietar si daca proprietarul se hotaraste sa denunte ca aparatul lui foto este furat.
As vrea un raspuns sa stiu daca merita sa iau second-hand sau nu.

1 răspuns:
| seularts a răspuns:

Sincer NU! Chiar daca l-ai cumpara SH fara certificat, nu te cauta nimeni. Problema e de senzorul aparatului. Daca acel DSLR are un senzor ultra folosit si mai face doar 100 de poze, o sa bagi mana adanc in buzunar pentru el! Eu iti recomand sa mai strangi niste bani si sa iti iei unul nou-nout!