| iccecrim a întrebat:

Bună seara, ştiu că priviţi Eurovision, dar vreau să vă întreb ceva..cum pot fi mai puţin ruşinoasă? O sa scriu fara ă, î, ş. Deci sunt prea rusinoasa, nu am curajul sa raspund cu aceeasi moneda la cei ce ma jignesc si nu stiu sa decid pentru mine, altii o fac. Nu pot sa imi exprim parerea si chestii de genul. Si de ce cind sunt singura pot gati bine, pot face lucrurile pe note 10, iar cind cineva se uita la mine, si vede tot ce fac, apoi ma gresesc, si fac totul pe dos? Va rog ceva sfaturi! Sau cind vorbesc la telefon cu iubitul si cineva ma asculta apoi nu vorbesc prea mult si tare, mai des tac si el ma intreaba daca m-am suparat.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Bună!
Ruşinea vine din cauza lipsei de încredere în propria persoană. Pentru a-ţi creşte această încredere, ai nevoie în primul rând să-ţi descoperi calităţiile, pasiuniile, talentele şi să ţi le pui în valoare pentru a primi complimente, acest lucru făcând ca încrederea în tine să crească. happy

3 răspunsuri:
| ElectronicSound a răspuns:

Nu stiu, pur si simplu gandeste-te ca o faci pentru ultima oara. ca nimanui nu-i pasa. zi in caput tau in continuu ''nu conteaza ce fac no sa ma fac de ras acum ori niciodata'' si pana la urma o faci. de obicei eu cand faceam asa, imi ziceam mereu astea si nici macar nu imi dadeam seama cand ma apucam sa fac treaba aia si pe la jumatate imi dadeam seama ce rahat facusem dar era deja prea tarziu. asa ca repetati in minte. tot o sa o faci, pana la urma.

| BideuSeIntoarce a răspuns:

Nu mai fii rusinoasa, nu ai motive.
Trebuie sa iti expui punctul de vedere, chiar daca este gresit sau nu. Poate oamenii o sa rada daca este gresit, dar ei o sa uite pana in ziua urmatoare, si asa ei isi fac alta impresie despre tine.
Deci in concluzie nu mai fi rusinoasa, impuneti punctul de vedere fara vreo teaima.

| darkimpulse7777 a răspuns:

Thelifeinro-cum sa ia incredere in tine uitate la tot si dupa sa vedem daca mai esti necrezatoare