| MarianZXQ a întrebat:

Buna seara, TPU! De mult timp ma intreb daca se merita sa merg pe profilul mececanica-profesionala pe clasa a 9a, imi puteti da cateva informatii legate de acest profil si ce o sa fac dupa terminarea liceului? Mie mi-ar place sa transport diferite marfuri dar atestatele sunt in jur de 50 mil si ma tem ca ma baga sa.conduc maxi-taxi sau mijloace de transport si e nasol. Astept sfaturi, o seara buna!

2 răspunsuri:
| Moraru_Alex_2002 a răspuns:

Pai este inginerie mecanica; ingineria autovehiculelor; mecatronica robotica; deci cam in general sa te faci mecanic.Sa lucrezi la un service auto are fi ceva, desi sa transporti marfa nu e rau nici aia dar trebuie sa fi perseverent.

Mai intai documenteaza-te pe google despre tipurile de transport, alege unul si apoi cauta un loc de munca daca ai terminat liceul.Nu o sa ajungi taximetrist.Numai daca nu pleci din orasul tau (exceptie daca stai in Iasi, Bucuresti, etc.) nu o sa faci nimic.De exemplu eu sunt in Lupeni - Hunedoara cam de cand ma stiu si imediat in zilele astea minele se vor inchide si apoi orasul asta nu o a ajunga nimic, o sa fie pustiu asa ca eu cu familia mea incercam sa ne mutam dupa ce termin scoala si liceul.

Sa-ti dau niste sfaturi: Sofer de tir = companie de transporturi europeana

taximetrist = sa ai un taxi sau sa te angajezi la o firma de transport locala

sofer de autobuz = companie de transport europeana (daca vrei intre tari) sau firma de transport locala (intre orase)

Toate aste cer o specialitate la mecanica si sa detii permis auto. Unele cer permise auto speciale si sa ai experienta.Asa ca daca vrei sa ajungi sofer de tir trebuie sa iei permisul de la 21 si nu mai tarziu.

Fi perseverent, intreaba-ti rudele/prietenii, si daca vrei sa ajungi si mai sus, lasa profesoinala si du-te la teoretic sau la altele.

Eu sunt in a 7-a si spun din ce am gasit pe Google + ce am mai auzit/vazut, asa ca nu doresc ca informatiile pe care le-am postat pe acest site sa fie urmate.Aceasta a fost doar parerea mea si nu voi raspunde pentru eventualele probleme pe care le intampinati in raspunsul meu.

O zi buna sa aveti!

| MarianZXQ explică:

Pai ba, pe tir muncesti pentru te miri ce si e greu si obositor. Am citit la forumuri de soferi luni de zile doar ca nu stiu ce sa fac. Mi-ar place si mecanic doar ca in Braila e saracie mare si trebuie sa-mi fac depozit si nu prea e bine, chiar nu stiu ce sa fac...