| wolfves a întrebat:

Sincer nu stiu ce sa fac in viata. Adica, da ok, mai am 2 ani pana termin liceul, dar altii stiu ce vor sa faca de cand se stiu. Ma refer profesional. Dar mie nu prea imi plac multe lucruri. As vrea ceva usor, fara munca fizica si sa castig multi bani, normal.
M-am gandit ca poate as merge in domeniul IT, cum imi place sa stau toata ziua pe calculator si pe telefon. Mi-ar placea sa stau jos toata ziua si sa lucrez pe calculator, cred ca e unul dintre singurele lucruri care ma relaxeaza : cand ma joc pe el.
Ceva sfaturi pentru domeniul asta? La ce facultate ar trebui sa ma duc? (sunt din Bucuresti) E greu? Ce trebuie sa faci pe calculator mai exact acolo? Ore de munca? (as vrea sa am si timp liber sincer) Salariu?
P.S. : Eu sunt la liceu economic, DAR cred ca NU conteaza asa mult liceul. Da, am pierdut ceva matematica si TIC, dar unul din motivele pentru care am vrut la economic a fost ca mi se pare ca e undeva intre filo si mate-info. Adica, cred ca am ocazia sa dau la orice asa (aproape). Si ma gandeam si ca la mate-info e mai greu, nu stiu. Eu am media destul de mare aici si invat.
A doua optiune a mea ar fi sa merg pe litere, sa invat mai multe limbi straine si sa traduc. Stiu ceva engleza si invat germana (la scoala + meditatii) de ceva timp.
Precizez ca nu prea imi place sa vorbesc cu persoane necunoscute, deci poate ca traducator nu ar fi foarte bine. Adica, e foarte OK sa vorbim DOAR din punct de vedere profesional, asta pot. Dar totusi, la IT stau mai linistita cred. Si stau si jos, ceea ce ar fi bine pentru mine avand in vedere ca de la varsta asta ma doare spatele cand stau prea mult timp in picioare. Plus ca aici ma pot ajuta si limbile straine sa castig mai mult.
Si NU imi spuneti ca mai am timp sa te hotarasc si tampenii de asta, spun din nou : Unii stiu DINTOTDEAUNA ce vor sa se faca!
Vreau pareri concrete despre domeniu daca aveti experienta sau aveti rude/prieteni in domeniul IT. Multumesc.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă-ți place IT fă o facultate în domeniu. N-are nimic că vii de la folo sau stiințe sau economic. În timpul facultății te dumirești ce poți ce vrei ce se cere și ce știi. N-ar rost să-ți zic: fă-te aia-aia că... Succes în alegerea ta

| wolfves explică:

Sa ma hotarasc* scuze
Si mai metionez si ca sunt fata, dar nu cred ca conteaza.