| Rosalinda_7768 a întrebat:

Spuneti-mi si mie etapele vietii nu stiu cum sa ma exprim. Adica copilarie, adolescenta, pubertate, maturitate si anii care ii ai la aceste etape. De ex (un ex prost laughing ) 1-13 -copilarie. Cam asa ceva as vrea. Plss! FFUNDA!

4 răspunsuri:
| speranata a răspuns:

Numai asta am gasit. imi pare rau dar am cautat si numai asta am gasit :

Dezvoltarea omului este un proces care dureaza toata viata si cuprinde modificari fizice, comportamentale, cognitive si emotionale. In primele etape ale vietii, de la sugar la copil, de la copil la adolescent si de la adolescent la adult, persoana trece prin modificari semnificative. De-a lungul acestui proces, fiecare persoana dezvolta atitudini si valori care ii ghideaza alegerile, relatiile cu cei din jur si intelegerea vietii.
De asemeni, sexualitatea este un proces ce se dezvolta de-a lungul vietii. Copiii, adolescentii si adultii prezinta comportament sexual. Asa cum este importanta dezvoltarea fizica, emotionala si cognitiva a individului, la fel este importanta asezarea unui fundament pentru cresterea sexuala. Adultii au responsabilitatea de a-i ajuta pe tineri sa inteleaga si sa accepte propria sexualitate in dezvoltare.
Fiecare stadiu de dezvoltare prezinta markeri specifici. Ghidul de dezvoltare prezentat in continuare se aplica la majoritatea tinerilor din aceasta grupa de varsta. Totusi, fiecare tanar este un individ si poate atinge aceste stadii de dezvoltare mai devreme sau mai tarziu decat altii din aceeasi grupa de varsta. Cand apar suspiciuni in ce priveste dezvoltarea tanarului, se recomanda ca parintii sa consulte medicul.

| usdhudshcdushuds a răspuns:

Copilaria-de la nastere pana la 10-11 ani
pubertatea-de la 10-11 ani pana la 14-15 ani
adolescenta-de la 14-15 ani pana 19-21 ani
tineretea-de la 21 ani pana la 35 ani
maturitatea-de la 35 ani pana la 65 ani
batranetea-de la 65 ani pana la moarte

| DarkBlood32 a răspuns:

Copilaria-> 0-10 ani
Preadolescenta-> 10-15 ani
Adolescenta-> 15-18 ani
Tineretea-> 18-35 de ani
Maturitatea-> 35-55 de ani
Batranetea-> 55 in sus

| AlexandruMan a răspuns:

Copilăria (de la nastere-10 sau 11) ani
Preadolescență (10 sau 11-15) ani
Adolescenta de la 15 pana la 18 ani
Tinerețe de la 18 pana la 35 ani
Maturitatea de la 35 pana la 60 ani
Bătrânețea peste 60 de ani
Îmi primesc fundita